Комплетирани се групите во УЛЕБ Еврокуп

20.12.2013 12:25

По завршувањето на првиот натпреварувачки ден во последното Евролига коло, познати се сите екипи што ќе презимат во најелитнот, но и во второто според ранкинг, европско клупско кошаркарско натпреварување.
 
Во групата И ќе играат Нантер, Канту, Ратиофарм и Пинар Каршијака. Во групата Ј се Бросе Баскетс Бамберг, Сасари, Гравелин и Аикон ТЕД Анкара.
 
Во групата К ќе се соочат Монтепаски Сиена, Химки, Макаби Хаифа и Нимбурк. Друштвото во групата Л го сочинуваат Црвена Звезда, Нижи Новогород, Паниониос и Билбао Баскет.
 
По завршувањето на првиот натпреварувачки ден во последното Евролига коло, познати се сите екипи што ќе презимат во најелитнот, но и во второто според ранкинг, европско клупско кошаркарско натпреварување.
 
Во групата И ќе играат Нантер, Канту, Ратиофарм и Пинар Каршијака. Во групата Ј се Бросе Баскетс Бамберг, Сасари, Гравелин и Аикон ТЕД Анкара.
 
Во групата К ќе се соочат Монтепаски Сиена, Химки, Макаби Хаифа и Нимбурк. Друштвото во групата Л го сочинуваат Црвена Звезда, Нижи Новогород, Паниониос и Билбао Баскет.
 
Во групата М се пласираа Будивелник Киев, Унион Олимпија, Хапоел Ерусалим и Банвит, а во групата Н се Стразбур, Алба Берлин, Химик и Раднички.
 
Последните две групи според номенклатурата ги сочинуваат (О) Зелена Гора, УНИКС, Остенде и Валенсија, односно (П) Лиетувос Ритас, Бешикташ, Цедевита и Сарагоса.
 
Бранко Чупески