ФФМ ќе ги прогласува најдобрите за годинава

25.12.2013 13:13

Николче Новески фудбалер на 2013

Фудбалската Федерација на Македонија (ФФМ) на свечена церемонија во хотелот „Александар Палас“ во Скопје вечер ќе им оддаде признанија на поединците и на клубовите коишто му дадоа белег на нашиот фудбал во 2013.

Главното одликување за фудбалер на годината ќе го добие Николче Новески, репрезентативецот којшто е столб на одбраната на германски Мајнц. За наш најдобар играч од домашното првенство ќе биде прогласен напаѓачот на Хоризонт Турново, Дејан Блажевски, во конкуренција уште и на Крсте Велкоски од Работнички и на Изаир Емини од Ренова.

Николче Новески фудбалер на 2013

Фудбалската Федерација на Македонија (ФФМ) на свечена церемонија во хотелот „Александар Палас“ во Скопје вечер ќе им оддаде признанија на поединците и на клубовите коишто му дадоа белег на нашиот фудбал во 2013.

Главното одликување за фудбалер на годината ќе го добие Николче Новески, репрезентативецот којшто е столб на одбраната на германски Мајнц. За наш најдобар играч од домашното првенство ќе биде прогласен напаѓачот на Хоризонт Турново, Дејан Блажевски, во конкуренција уште и на Крсте Велкоски од Работнички и на Изаир Емини од Ренова.

Според одлуката на УО на ФФМ од последната седница, наградата за тренер на годината ќе му припадне на предводникот на шампионот Вардар, Благоја Милевски. Нај-стрелец е Јован Костовски, голгетерот на црвено-црните, којшто беше најефикасен фудбалер на сезоната 2012/2013.

За најдобар млад играч ќе биде прогласен Марјан Радески од Металург, додека шефот на младинско-пионерската школа на Вардар, Александар Васовски, ќе го понесе признанието за тренер во младинските категории за освојувањето на двојната круна, титулата и Купот, со младинците на Металург.

МРТ ќе врши директен пренос од манифестацијата во организација на ФФМ, од 20.20 часот, на Првиот програмски сервис.