Кои се најпребаруваните теми на Гугл за годинава?

17.12.2014 13:51

Најчитана тема за 2014-та година е самоубиството на американскиот актер Робин Вилијамс...

Најчитана тема за 2014-та година е самоубиството на американскиот актер Робин Вилијамс. Според податоците, луѓето преку интернет пребарувачот Гугл на второ место внимание на интернет посветиле на Свртското првенство во фудбал, епидемијата на Ебола и мистериозното исчезнување на авионот на малезиската авиокомпанија.

Не е мал бројот и на најпребарувани настани на светско ниво, Flappy Bird, бесплатната игра за паметни телефони, Кончита Вурст, овогодишен победник на Евровизија, Исламска држава, терористичка организација која ги води операциите во Сирија и Ирак, Frozen, филмскиот хит на Волт Дизни и Зимските олимписки игри во Сочи.

Вилијамс, ебола и Светско првенство беа темите за кои најмногу се разговарало и на Фејсбук оваа година.