НБА лига

Антиќ со личен рекорд, Атланта загуби од Голден Стејт

04.01.2014 12:13

Нашиот прв кошаркар во НБА, Перо Антиќ, одлично се снајде првпат како стартен центар на Атланта, но иако лидер и најдобар поединец во тимот, ноќеска сепак тагуваше со соиграчите. Хокс на домашен паркет несреќно загубија од Голден Стејт со 101-100, со тројка на Андре Игудала со звукот на сирената.

Нашиот прв кошаркар во НБА, Перо Антиќ, одлично се снајде првпат како стартен центар на Атланта, но иако лидер и најдобар поединец во тимот, ноќеска сепак тагуваше со соиграчите. Хокс на домашен паркет несреќно загубија од Голден Стејт со 101-100, со тројка на Андре Игудала со звукот на сирената.

По повредата на Ал Хорфорд, Антиќ добива се поголема шанса од тренерот Мајк Буденхозен и од натпревар во натпревар прикажува се подобри партии. За речиси 27 минути на теренот, постигна рекордни досега 16 поени (со шут 4/6 за три и 2/3 за два поена), надополнувајќи го ефектот со седум скокови (шест одбранбени и еден во напад) и една украдена топка.  

 

НБА Лига, резултати од петок, 03 јануари 2014

Атланта-Голден Стејт 100-101

Вашингтон-Торонто 88-101

Бостон-Њу Орлеанс 92-95

Хјустон-Њујорк 102-100

Далас-ЛА Клиперс 112-119

Денвер-Менфис 111-108

ЛА Лејкерс-Јута 110-99