Партизан фаворит во Смедерево

06.01.2014 19:39

Мега Визура и Партизан ќе го затворат 15-то коло во Јадранската лига. Актуелниот шампион е голем фаворит на гостувањето во Смедерево, а доколку биде на ниво на епитетот, тогаш ќе се врати на делба на втората позиција на табелата со 11 победи и 4 порази досега. Таков биланс има Цедевита, а на врвот е Црвена Звезда со 12 триумфи и само три порази. Мега Визура е во вториот дел од табелата со ефект 6-8.

***

Јадранска лига, 15.коло

Мега Визура – Партизан (денеска)

МЗТ Скопје – Шолнок 73-63

Крка – Цедевита 64-65

Цибона – У.Олимпија 83-71

Мега Визура и Партизан ќе го затворат 15-то коло во Јадранската лига. Актуелниот шампион е голем фаворит на гостувањето во Смедерево, а доколку биде на ниво на епитетот, тогаш ќе се врати на делба на втората позиција на табелата со 11 победи и 4 порази досега. Таков биланс има Цедевита, а на врвот е Црвена Звезда со 12 триумфи и само три порази. Мега Визура е во вториот дел од табелата со ефект 6-8.

***

Јадранска лига, 15.коло

Мега Визура – Партизан (денеска)

МЗТ Скопје – Шолнок 73-63

Крка – Цедевита 64-65

Цибона – У.Олимпија 83-71

Црвена Звезда – Игокеа 93-59

Широки – Раднички 79-81

Задар – Будуќност 57-64

***

Табела:

1.Црвена Звезда 12-3

2.Цедевита 11-4

3.Будуќност 10-5

4.Партизан 10-4 (-1)

5.Цибона 9-6

6.Игокеа 8-7

7.МЗТ Скопје 7-8

8.Крка 6-9

9.Раднички 6-9

10.Мега Визура 6-8 (-1)

11.У.Олимпија 5-10

12.Солнок 5-10

13.Задар 5-10

14.Широки 4-11