Фудбал

Пет трофеи = на светски врв

08.01.2014 11:22

Мануел Нојер чуварот на мрежата на Баерн Михен и секако германската фудбалска репрезентација, ја заслужи наградата најдобар светски голман.

Тежината на петте трофеи кои ги изброја изминатата година баерновиот голман, Лига на шампоиони, Бундеслига, Германскиот куп, Супер куп на Европа, клубското светско, вклучително и репрезентативниот пласман на мундијалот го смести на врвот.

Мануел Нојер чуварот на мрежата на Баерн Михен и секако германската фудбалска репрезентација, ја заслужи наградата најдобар светски голман.

Тежината на петте трофеи кои ги изброја изминатата година баерновиот голман, Лига на шампоиони, Бундеслига, Германскиот куп, Супер куп на Европа, клубското светско, вклучително и репрезентативниот пласман на мундијалот го смести на врвот.

Меѓународниот институт за фудбалска историја и статистика чија проценка на тежината на петте пехари и гласовите дадени од 70 земји и освоени 211 бода го запиша Нојер како голман за изминатава сезона, со влез во година на најголемиот фудбалски собир.

Зад себе баварецот го остави ветеранот на мрежата на Јувентус 35 годишниот Буфон за кого се избројаа 133 гласа. Петар Чех во оваа конкуренција е трет голман.

Пред германецот 5 години со ред приматот нај меѓу голманите го носеше Икар Касиљас.