Тенис - Ролан Гарос

Ивановиќ - Сафарова во големата четворка

02.06.2015 21:56

Србинката која е седма фаворитка е на два чекора да повторување на 2008-ма и на најголемиот успех во кариерата, освојувањето на париската титула...

Ивановиќ - Сафарова  е првата полуфинална двојка во женска конкурернција на третиот тениски грен – слем сезонава. Србинката која е седма фаворитка е на два чекора да повторување на 2008-ма и на најголемиот успех во кариерата, освојувањето на париската титула. Со 6:3 и 6:2 Ивановиќ триумфираше против Украинката Свитолина.

Чешката тенисерка, Сафарова пак, вторпат е во големо полуфинале по ланското во Вимлдон. Сафарова со 7:6 и 6:3 ја елиминираше Шпанката, Мугуруза.

Утре во другите четвртфиналиња ќе играат, Серена Вилијамс - Ерани и Бачински - Ван Ујтванг.