Кошарка - НБА

50-та домашна победа на Голден Стејт

17.03.2016 19:39

Лидерот на истокот, Кливленд и без Леброн Џејмс славеше против Далас со 99:98, додека во дуелот на третопласираните екипи во двете конференции, Оклахома како гостин беше подобра од Бостон со 120:109.

Голден Стејт - Њујорк 121:85, 50-то домашна победа по ред на НБА шампионот зачинета со 34 поени на Кари, осум тројки од 13 обиди. На 15 меча да крајот на лигашкиот дел, Вориорс имаат 61 победа и 6 порази, рекордот на Чикаго од пред 20 години е 72-10.

Лидерот на истокот, Кливленд и без Леброн Џејмс славеше против Далас со 99:98, додека во дуелот на третопласираните екипи во двете конференции, Оклахома како гостин беше подобра од Бостон со 120:109.

Во другите натпревари: Сакраменто - Њу Орлеанс 108:123, Хјустон - Клиперс 106:122, Мемфис - Минесота 108:114, Шарлот - Орландо 107:99, Вашингтон - Чикаго 117:96 и Детроит - Атланта 114:118.