Ракомет - Лига на шампиони

Лазаров во идеалниот тим

27.05.2016 21:28

Како најдобар десен бек е и македонскиот репрезентативен капите, Кире Лазаров...

Крајот на 56-та сезона во елитното ракометно натпреварувањеа, го одбележа изборот  на идеалниот тим.

Во него, како најдобар десен бек е и македонскиот репрезентативен капите, Кире Лазаров. Во најдобрите седум во 23-та сезона на Лигата на шампионите се и голманот на Кил, Ландин, левото крило на Кјлеце, Штрлек, левиот бек на Веспрем, Илиќ, плејмејкерот Бомбач од Сегед, пивотменот на Брест Мешков, Стојковиќ и десното крило на Вепрем, Маргуч.

Дефанзивец број еден е  Шуч од Веспрем,  најуспешен млад ракометар, Ѓукиќ од Бешикташ, а Сабате од Веспрем е избран за најдобар тренер.