Фудбал - Лига на шампиони

Девет шампиони во 25-та сезона

12.09.2016 15:44

Во стандарниот формат од осум групи со по четири екипи има девет континентални прваци.

Дојде време за најдобриот светски клупски фудбал. Утре ќе стартува 25-та сезона на Лигата на шампионите, една од последите со учество на по некој клуб од послаборангираните европски лиги. Во стандарниот формат од осум групи со по четири екипи има девет континентални прваци. Реал ќе се обиде да биде првиот што по Милан пред 16 години и тоа во некогашниот Куп на шмпионите ја одбранил титулата.

1  коло - вторник

ПСЖ - Арсенал

Базел - Лудогорец

Динамо К. - Наполи

Бенфика - Бешикташ

Барселона - Селтик

Манчестер С. - Борусија М.

Баерн М. - Ростов

ПСВ Ајндховен - Атлетико М.

1  коло – среда

Баер Л. - ЦСКА М.

Реал М. - Спортинг

Бриж - Лестер

Лион - Динамо З.

Тотенхем - Монако

Легија - Борусија Д.

Порто - Копенхаген

Јувентус - Севилја  ПРЕНОС НА МТВ1 ВО 20.45