Тројца ракометари на Вардар во изборот на ЕХФ

13.02.2017 11:30

Во тимот на колото се Алекс Душебаев на позицијата десен бек. Тој против Загреб со седум голови беше најефикасен играч.

Вардар во саботата го совлада Загреб во натпревар од 10.коло од Лигата на шампионите, а за добрата игра и потезите од тој дуел ЕХФ тв тројца ракометари на македонскиот првак ги смести во изборот на трите категории за оваа рунда.

Во тимот на колото се Алекс Душебаев на позицијата десен бек. Тој против Загреб со седум голови беше најефикасен играч.

Тим на колото:

лево крило: Џери Толбринг (Кристијанштад)
лев бек: Оливер Рабек (Татран Прешов)
среден бек: Никола Карабатиќ (ПСЖ)
десен бек: Алекс Душебаев (Вардар)
десно крило: Богдан Радивојевиќ (Флензбург)
пивот: Толга Озбахар (Бешикташ)
голман: Андреас Паличка (РНЛ).

Еден од четирите голови на Лука Циндриќ е во изборот на најубави пет погодоци рангиран како број 3, додека една интервенција на Арпад Штербик е под број 4 во ТОП 5 одбрани на колото.