Почина фронтменот на Саундгарден - Крис Корнел

18.05.2017 13:20

Нема информации за причината за смртта на Крис. Портпаролот на Корнел изјави дека смртта била неочекувана и дека музичарот немал никакви здравствени проблеми.

На 52-годишна возраст, во Детроит, ненадејно почина фронтменот на групата Саундгарден, Крис Корнел, јави Фокс Њуз, повикувајќи се на публицистот на музичарот.

Нема информации за причината за смртта на Крис. Портпаролот на Корнел изјави дека смртта била неочекувана и дека музичарот немал никакви здравствени проблеми.

Крис Корнел е најдобро познат како пејач на рок бенд Саундгарден Аудиослејв бенд, каде свиреше со музичарите од бендот „Rage Against The Machine“.

Корнел е еден од најпознатите и најпопуларните музичари во 90-те години, а Саундгарден, заедно со Нирвана и Прл Џем, беа меѓу најпопуларните бендови во гранџ музиката.

Минатиот месец Корнел објави нова соло песна „The Promise“ и најави дека саундгарден имаатплан за снимање нов албум.