Голден Стејт нови шампиони во НБА лигата

13.06.2017 08:17

Шампионот во плеј-оф оствари 16 победи и само еден пораз.

Голден Стејт на доминантен начин стигнаа до петтата титула во НБА, совладувајќи го со 129:120 Кливленд во петтиот натпревар од финалето.

Шампионот во плеј-оф оствари 16 победи и само еден пораз.

За најкорисен играч е прогласен Кевин Дурант.

Голден Стејт им се реваншираа на Кливленд за поразот во финалната серија лани, и го вратија пехарот во Оукленд со што го повторија успехот од 2015 година кога исто така, беа подобри од Кливленд во финалето.