Лубеница, шипинка и кафе за помлад изглед

27.09.2017 14:17

Стравувањата од големи здравствени проблеми можат да се решат без многу мака со добар избор на производи.

Исхраната многу влијае на здравјето на луѓето, но освен од внатре, таа се одразува и на надворешниот изглед.

Стравувањата од големи здравствени проблеми можат да се решат без многу мака со добар избор на производи.

Исхраната директно влијае на вашиот секојдневен изглед и игра клучна улога во тоа како ќе стареете, изјави докторот Џошуа Цајхнер, додавајќи дека паметниот пристап вклучува хранливи материи, минерали и заситени киселини, како и антиоксиданси кои го штитат вашето тело од стресот околу нас.

Лубеницата е богата со ликопен, „антиоксидант кој на лубеницита и доматот им дава црвена боја и и помага на кожата во одбивање на УВ оштетувањето, смета нутриционистот Кери Гласмен.

Семките од шипинката се извор на антиоксиданти како што е витаминот Ц, кој спречува појава на брчки и сува кожа. Освен тоа шипинката соддржи и антоцијан кој го зголемува производството на колаген и киселини кои ги намалуваат воспалителните процеси предизвикани од  УВ оштетувањето.

Кафето има биоактивни состојки кои ја штитат кожата од меланом.

Боровницата ја храни кожата со витамините Ц и Е, кои се два антиоксиданти што ја разубавуваат кожата и се борат против оштетување предизвикани од слободните радикали.

Ноктите се состојат од белковини, па поради недостаток би можело да имате проблем со кршење. Јајцата се добар извор на витамин Б комплекс кој ги метаболира аминокиселините кои влегуваат во составот на белковини.

Оревите содржат Омега-3 масни киселини и витамин Е кои вашата природна боја на коса ја прават побогата и пожива.

Дињата содржи бета каротен или витамин А, за кои се верува дека го регулираат растот на косата, се спречува затворањето на порите и не се создава првут.