КОРЕЈСКИ ПОЛУОСТРОВ

Ким: Важно е да се постигне клима на доверба и дијалог

13.02.2018 12:27

На отворање на Зимските олимписки игри во Јужна Кореја изрази задоволство што земјата- домаќин се потрудила севернокорејската делегација да биде приоритет.

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг- ун бара уште попозитивна клима за помирување и дијалог. На отворање на Зимските олимписки игри во Јужна Кореја изрази задоволство што земјата- домаќин се потрудила севернокорејската делегација да биде приоритет.

Во меѓувреме, во Обединетите нации, Пјонгјанг побара од генералниот секретар на Организацијата, Антонио Гутереш да организира меѓународен форум од правни експерти, за да се разјасни заострувањето на санкциите на Советот за безбедност.