САД

Пукотница пред седиштето на НСА во Мериленд

14.02.2018 16:37

На снимките објавени на друштвените мрежи се гледа како црно комбе ја пробило бариерата пред зградата во Форт Мид во Мериленд. Претседателот Трамп бил известен за инцидентот и во тек е истрага за расветлување на случајот.

Вооружен напаѓач отворил оган пред седиштето на американската Агенција за национална безбедност при што најмалку три лица биле ранети. БИ-БИ-СИ јавува дека едно лице е уапсено и дека ситуацијата е под контрола.

На снимките објавени на друштвените мрежи се гледа како црно комбе ја пробило бариерата пред зградата во Форт Мид во Мериленд. Претседателот Трамп бил известен за инцидентот и во тек е истрага за расветлување на случајот.

Ова не е прв инцидент пред зградата на Агенцијата за безбедност. Во март 2015-та година две лица се обиделе со џип да ја пробијат капијата на комплексот при што полицијата убила еден од нив.