КОРЕЈСКИ ПОЛУОСТРОВ

Тензии меѓу Пјонгјанг и Вашингтон

23.02.2018 10:27

Во меѓувреме, потпретседателот на САД, Мајк Пенс ја обвини сестрата на севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун дека е „столб“ на тиранскиот режим кој загрозува милиони граѓани.

Северна Кореја упати остри критики против генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш поради поддршката за санкции, кои би ја принудиле земјата да преговара за денуклеаризација.

Во меѓувреме, потпретседателот на САД, Мајк Пенс ја обвини сестрата на севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун дека е „столб“ на тиранскиот режим кој загрозува милиони граѓани.

Двајцата присуствуваа на отворање на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, но не разменија ниту збор.