Италија: Борба за превласт по изборите

06.03.2018 10:30

Евроскептиците на Луиџи ди Мајо освоија третина од гласовите, а партијата на Матео Салвини најави дека ќе се бори како претставник од центро-десницата.

Десничарите од „5 ѕвезди“ и „Лига за Северот“ се борат за превласт по изборите во Италија на кои никој не успеа да добие апсолутно мнозинство.

Евроскептиците на Луиџи ди Мајо освоија третина од гласовите, а партијата на Матео Салвини најави дека ќе се бори како претставник од центро-десницата.

Зад нив е „Форца Италија“ на Силвио Берлсукони, која доби најмногу пратенички места во Долниот дом.

Поради изборниот пораз, лидерот на Демократската партија и досегашниот премиер Матео Ренци поднесе оставка.

Формирањето на нова коалициска влада ќе потрае со недели.