Политика

СДСМ бара од Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ да се изјаснат за референдумот

10.08.2018 15:42

СДСМ ги повика ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски да се изјаснат за референдумот. Според партијата, постигнат е историски договор кој носи членство на земјава во НАТО и во ЕУ, со зачуван идентитет. ВМРО-ДПМНЕ се повикува на последниот извештај на ГРЕКО. Оттаму велат - во ЕУ и во НАТО не се оди со криминал и корупција...

СДСМ ги повика Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ да се изјаснат за референдумот. Велат- изборот е светла иднина или темно минато. Според партијата, постигнат е историски договор, кој на земјава и носи членство во НАТО и Европската унија со зачуван идентитет.

„Ако се за иднина, ако се за членство на Македонија во ЕУ и НАТО, раководството на ВМРО-ДПМНЕ треба да излезе и да ги повика своите членови да гласаат на референдумот. Граѓаните и сите прогресивни сили коишто се обединија околу иднината на земјава нема да дозволат неодговороното однесување на Мицкоски да ја втурне Македонија во нова изолација“, велат од СДСМ.

Заев треба да знае дека во ЕУ и во НАТО не се оди со криминал и корупција, одговорија од ВМРО-ДПМНЕ. Според нив, извештајот на ГРЕКО е уште еден во низата докази дека распродавањето на националните и државните интереси нема да ја приближи Македонија поблиску до ЕУ и НАТО.

„Власта молчи за црвениот картон од ГРЕКО, заборавајќи дека токму препораките од ова тело беа дел од 3-6-9 планот на оваа власт. Во ткн План 3-6-9 Во делот на судските реформи, стои дека цитирам: „Владата ги прифаќа забелешките и препораките на Европската комисија и на Советот на Европа (Венецијанската комисија и ГРЕКО)“. А, токму според ГРЕКО, антикорупциското тело на Советот на Европа, во Македонија цитирам: „нема опиплив напредок“ во оваа област“, изјави Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

Од ВМРО-ДПМНЕ рекоа дека до 10-ти септември ќе се изјаснат како ќе настапат на референдумот.

 

Наташа Гркова- Петрушевска