Скопје

Жена загина, девојче тешко повредено во сообраќајка на булевар „Србија“

18.09.2018 12:44

Комбе „Пежо партнер“ со велешки регистерски ознаки, удрило во пешаците, при што тие се здобиле со тешки повреди. Детето имало повреди на рацете и потрес на мозокот. Со возило на итната медицинска помош биле пренесени на Клиничкиот центар. По два ипол часа, жената им подлегнала на повредите.

Почина 61-годишната скопјанката, која синоќа заедно со нејзината 3-годишна внука беа прегазени од комбе, додека на пешачки премин го поминувале булеварот „Србија“ во населбата Аеродром. Според полицијата, сообраќајката се случила околу 20 часот.

Комбе „Пежо партнер“ со велешки регистерски ознаки, удрило во пешаците, при што тие се здобиле со тешки повреди. Детето имало повреди на рацете и потрес на мозокот. Со возило на итната медицинска помош биле пренесени на Клиничкиот центар. По два ипол часа, жената им подлегнала на повредите.

Јавниот обвинител издаде наредба за проверка на присуство на алкохол и наркотици во крвта и урината на возачот, а комбето е предадено на вештачење.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот. Врз телото на починатата жена ќе се врши обдукција.