Франција противник на Шпанија во полуфиналето на ЕП

19.09.2013 14:56

Франција и Шпанија ја сочинуваат првата полуфинална двојка на Европското првенство во кошарка кое се игра во Словенија. 
 
Ова е епилогот по синоќешниот втор полуфинален дуел во кој Французите беа подобри од домашните кошаркари. Конечниот резултат изнесува 72:62 (10:12; 16:12; 24:21 и 22:17). 
 
Денеска на Евробаскетот ќе се одиграат три средби. 
 
Од 14 часот и 30 минути Србија и Словенија ќе разигруваат за пласман од 5-8 место. 
 
Франција и Шпанија ја сочинуваат првата полуфинална двојка на Европското првенство во кошарка кое се игра во Словенија. 
 
Ова е епилогот по синоќешниот втор полуфинален дуел во кој Французите беа подобри од домашните кошаркари. Конечниот резултат изнесува 72:62 (10:12; 16:12; 24:21 и 22:17). 
 
Денеска на Евробаскетот ќе се одиграат три средби. 
 
Од 14 часот и 30 минути Србија и Словенија ќе разигруваат за пласман од 5-8 место. 
 
Третото полуфинале е од 17:45 кога се среќаваат Хрватска и Украина, а последниот патник во големата четворка ќе се дознае по натпреварот Литванија - Италија (почеток 21 часот).