Започнува ракометната Лига на шампиони

19.09.2013 15:00

Со двата натпревара што се играат вечерва во А групата, стартуваат дуелите и од Лигата на шампионите во ракомет. 
 
Единствениот руски претставник Санкт Петербург го пречекува унгарскиот првак Веспрем, додека бундеслигашот Рајн Некар Ловен е домаќин на украинската екипа Мотор Запорожје. 
 
Последниот натпревар од А групата се игра во сабота, Загреб КО е домаќин на Цеље. 
 
Македонските екипи Вардар и Металург своите натпревари од Ц групата ќе ги играат во сабота. 
 
Со двата натпревара што се играат вечерва во А групата, стартуваат дуелите и од Лигата на шампионите во ракомет. 
 
Единствениот руски претставник Санкт Петербург го пречекува унгарскиот првак Веспрем, додека бундеслигашот Рајн Некар Ловен е домаќин на украинската екипа Мотор Запорожје. 
 
Последниот натпревар од А групата се игра во сабота, Загреб КО е домаќин на Цеље. 
 
Македонските екипи Вардар и Металург своите натпревари од Ц групата ќе ги играат во сабота. 
 
Во Скопје кај Вардар ќе допатува европскиот вицепрвак Барселона со Кирил Лазров, додека Металург гостува во Швајцарија кај екипата на Вакер Тун. 
 
Натпреварите од Б групата се играат во недела, а двојките се: Висла - Кил, Колдинг - Порто и Киелце - Данкерк. 
 
Европскиот шампион Хамбург во рамките на групата Д во 1.коло во сабота гостува кај Ла Риоха, истиот ден Горење е домаќин на Халмштад, а во недела на програмата е дуелот Флензбург - Алборг.