Дербито на Манчестер за „Граѓаните“

23.09.2013 13:03

Фудбалерите на Манчестер Сити на убедлив начин го добија градското дерби против големиот ривал и англиски шампион Манчестер Јунајтед.
 
Стрелци во победата од 4:1 за Сити беа Серхио Агуеро два, Јаја Туре и Самир Насри. Единствениот погодок за Јунајтед беше дело на Вејн Руни на три минути пред крајот.
 
На вториот вечерашен дуел од 5.коло во Премиер лигата, Тотенхем забележа гостинска победа кај Кардиф.
 
Фудбалерите на Манчестер Сити на убедлив начин го добија градското дерби против големиот ривал и англиски шампион Манчестер Јунајтед.
 
Стрелци во победата од 4:1 за Сити беа Серхио Агуеро два, Јаја Туре и Самир Насри. Единствениот погодок за Јунајтед беше дело на Вејн Руни на три минути пред крајот.
 
На вториот вечерашен дуел од 5.коло во Премиер лигата, Тотенхем забележа гостинска победа кај Кардиф.
 
Резултати на денешните натпревари: Арсенал – Стоук 3:1, Кристал Палас – Свонси 0:2, Кардиф – Тотенхем 0:1 и Манчестер Сити – Манчетсер Јунајтед 4:1
 
Во текот на вчерашниот ден се одиграа шест натпревари: Норвич – Астон Вила 0:1, Ливерпул – Саутемптон 0:1, Њукасл – Хул 2:3, Вест Бромвич Албион – Сандерленд 3:0, Вест Хем – Евертон 2:3 и Челзи – Фулам 2:0.
 
Табела: Арсенал 12 бодови, Тотенхем 12, Манчестер Сити 10, Челзи 10, Ливерпул 10 бодови, Евертон 9, Саутемптон 8,...