Прва лига фудбал

Вардар не играше, три екипи на врвот

01.12.2013 19:32

Шкендија и Пелистер не погодија во противничките мрежи во меѓусебниот дуел од 18-то прволигашко фудбалско коло. Иако натпреварот беше динамичен, лошите услови не дозволи стрелците да дојдат до израз. Ремито на битолскиот тим, но и фактот што Гостивар и Вардар не играа поради тешкиот терен, го искористија Металург и Работнички кои победија во оваа рунда од најквалитетното домашно фудбалско друштво и сега се на делба на водечкото место на табелата.

Шкендија и Пелистер не погодија во противничките мрежи во меѓусебниот дуел од 18-то прволигашко фудбалско коло. Иако натпреварот беше динамичен, лошите услови не дозволи стрелците да дојдат до израз. Ремито на битолскиот тим, но и фактот што Гостивар и Вардар не играа поради тешкиот терен, го искористија Металург и Работнички кои победија во оваа рунда од најквалитетното домашно фудбалско друштво и сега се на делба на водечкото место на табелата. Металург ја совлада Македонија Ѓорче Петров со 1-0 со голот на Симоновски од пенал во првото полувреме, а Работнички уште вчера се радуваше над Напредок со 4-3.

Турново немаше проблеми со Ренова и триумфираше со 4-0. Погодија Блажевски, Ристовски и двапати Ејупи. Брегалница и Еуромилк ги поделија бодовите со резултат 1-1. Еуромилк водеше преку Јашаровски, а израмни Здравков од пенал точката.

***

Прва лига фудбал, 18.коло, резултати:

Шкендија – Пелистер 0-0

Турново – Ренова 4-0

Металург – Македонија ЃП 1-0

Брегалница – Еуромилк 1-1

Гостивар – Вардар (одложен)

Работнички – Напредок 4-3

***

Табела:

1.Турново 31

2.Работнички 31

3.Пелистер 31

4.Вардар 30 (-1)

5.Металург 29

6.Ренова 24

7.Еуромилк 22

8.Брегалница 22

9.Шкендија 22

10.Македонија ЃП 16

11.Напредок 13

12.Еуромилк 11 (-1)

 

Тони Стојановски