Останати спортови

Блог вести

 • Почна „битката на умовите“

  Под мотото „битка на умовите“, Скопје ја собра шаховската елита во Европа. Во наредните седум дена, во нашиот главен град, најдобрите екипи на континентот ќе се бодат за титулата на Европскиот клупски куп 2015-та.

 • Светскиот и европскиот првак, елиминирани

  Неочекувано ¼ финале! Светскиот шампион Полска и европскиот првак Русија останаа во чистилиштето. Италија, Бугарија, Франција и Словенија  е квартетот кој ќе учествува во распределбата на медалите на 29-то Европско првенство, чија завршница ќе се одигра во Софија.

 • Шаховскиот крем во Скопје

  Скопје деновиве повторно ќе биде шаховски центар. По 2009-тата, најдобрите клубови на континентот, од 17-ти до 25-ти овој месец, ќе се натпреваруваат во Купот на европските шампиони.

 • Повторно на победа против Полска

  На македонските одбојкари повторно им е потребна победа над Полска за да се надеваат на пласман на завршниот турнир во Европската лига.

 • Македонија победи, сонот живее

  Издржавме психолошки, бевме храбри, подаривме сет со две топки за да го освоиме, но успеавме. Преку Калиш, македонските одбојкари останаа на пат кон Валбжих. Полјаците најавија дека ќе грешат уште на почетокот кога нашата репрезентација поведе со 7-1.

 • ЗОИ 2022 во Пекинг

  Пекинг ќе биде првиот град домаќин и на Летни и на Зимски Олимписки Игри. На 128-та Сесија на ИОК во Куала Лумпур, Претседателот на ИОК Томас Бах објави дека кинеската престолнина ќе биде организатор на Зимските Игри во 2022. Во надгласувањето извиси главниот град на Казахстан, Алмати.

 • Ниту Данците не треба да бидат закана

  Откако загубија на воведните гостувања во Естонија, македонските одбојкари двапати го совладаа Израел, а и овој викенд имаат идентични планови во соочувањето со Данска во арената „Борис Трајковски“.

 • Прва етапна победа за Плаза во Франција

  Шпанецот Рубен Плаза Молина победи на 16 етапа на “Тур Д’Франс“ што се возеше на релација Бур Де Пиж –Гап во должина од 201 км.

 • Повеќе симпатии, поголема поддршка, поискрен однос

  Полесно се дише со две победи без загубен сет и од четвратата позиција на табелата. Македонските одбојкари го архивираа Израел во Европската лига. Шесте бода не гарантираат ништо, но се првиот од трите потребни чекори на домашен терен.

 • Дали и кога некој ќе го нападне Фрум?

  Британецот со кениско потекло жолтата маичка ја презеде по 7-та  етапа,во 10-тата со феноменален триумф ја зголеми предноста во однос на конкурентите и со фантастична подршка од своите колеги од екипата без проблем се одржува на врвот во поредокот во очекување на Париз и елисејските полиња.

Pages