Останати спортови

Блог вести

 • Без право на грешка!

  Полуфиналето од ланскиот дебитантски настап е достижно и покрај воведните порази од Естонија минатиот викенд. Ништо не е загубено за македонските одбојкари во Европската лига, но денеска и утре против Израел во скопје потребни се шест бода. Со други зборови две победи од 3-0 или 3-1.

 • Родригез победник на етапата, Фром и натаму сигурен лидер

  Шпанецот Жоаким Родригез е победник на 12 етапа на велосипедската трка Тур Д‘Франс, што се возеше на релација Ланмеза – Плато ди Бел во должина 195км.

 • Силен победнички императив против Израел

  Двата пораза во Естонија не ја менуваат конечната цел. А за да можат да се надеваат на полуфинале во Европската лига, македонските одбојкари треба да освојат максимални 18 бода во Скопје. Тоа значи две победи викендов против Израел, без загубени два сета во еден натпревар.

 • Франција сензационална, Италија добитна

  Амбиент, раскошна одбојка, неочекувани резултати! Почетокот на 26-то завршно издание од Светската лига во одбојка во Рио е најава за максимално возбудлив турнир на шесте светски одбојкарски велесили.

 • Мајка победи, Фрум во жолто

  Дали најпрестижната велосипедска трка  Тур Д Франс заврши уште пред да почнат вистинските возбудувања? Само што ги здогледаа првите врвови на Пиринеите големата група велосипедисти во која се и фаворитите се распадна како кула од карти.

 • Најмалку петмина македонски борачи на С П во Лас Вегас

  Настапот во Баку е минато, а наскоро следува најзначајниот натпревар за македонското борење годинава, СП во Лас Вегас што ќе се одржи од 7 до 13 септември. До него не делат неполни два месеца, а тоа ќе биде прв филтер за обезбедување на олимписка норма во Рио во поедини категории.

 • Подобра игра, па потоа фактор среќа

  Поразите во Естонија без ниту еден освоен бод ја ставаат македонската одбојкарска репрезентација во позиција уште отсега да прави калкулации за конечниот пласман преку другите натпревари во групата од Европската лига.

 • Убедлив пораз на одбојкарите во Естонија

  И покрај големите амбиции, македонските одбојкари не беа на нивото на дуелот во Парну. Едноставно, не фунционираше ништо, па чистиот пораз од Естонија од 3-0 беше реален епилог. Во Европска лига во којашто има силна конкуренција, мора многу подобро.

 • Елитна атлетика во Лозана

  Возбудлива атлетска вечер понуди и атлетскиот митинг во Лозана. Светската елита се натпреварува за почестите во примамливата Дијамантска лига, а со мислите е во Пекинг, каде што на крајот на август, сезоната ќе кулминира со светското првенство.

 • Преку Естонија до посакувано полуфинале

  Македонските одбојкари веќе се во Парну каде што се подготвуваат за двата натпревара со Естонија во Европската лига. Пресметките на Балтикот можат да бидат решавачки во групата во којашто шестпати ќе играме дома, а четирипати на гости.

Pages