Останати спортови

Блог вести

 • Најбогати Граф и Агаси

  Во светот на спортот има многу брачни двојки коишто „тежат“ во милиони, а според некои пресметки, на врвот на листата се Штефи Граф и Андре Агаси. Двајцата беа меѓу најдобрите во историјата на тенисот, а нивната банкарска сметка се проценува на 205 милиони долари.

 • Рома и Кома во водство

  Шпанското владеење на автомобилистичкото рели Дакар 2014 по пустинските предели низ јужноамериканскиот континент продолжи и по вчерашната петта етапа.

 • 2013-тата за Кире Лазаров

  Капитенот на македонската ракометна репрезентација и ракометар на Барселона е избран за спортист на Македонија за 2013-тата. Вредното признание во кариерата на секој спортист на Лазаров му го врачи премиерот на Република Македонија, Никола Груевски.

 • Саинц нов лидер по четвртата етапа

  Шампионот од 2010 Карлос Саинц триумфираше синоќа во најтешката четврта етапа од годинашното издание на релито Дакар, коешто и овој пат се вози низ Јужна Америка.

 • Рома и Борт победници во третата етапа

  Авантуристите на две и на четири тркала денеска имаат една од најтешките задачи на годинашното издание на релито Дакар, коешто и годинава се одржува низ беспаќата во Јужна Америка.

 • Нојројтер најбрз во Бормио

  Феликс Нојројтер славенички ја зврши првата трка од Светскиот куп во алпско скијање во 2014 година. Тој победи во третиот машки слалом во сезоната, кој  се возеше на патеката во познатиот италијански скијачки центар Бормио.

 • Дитхарт е сензационален победник

  Томас Дитхарт со победа и на скокалницата во Бишофсхофен, триумфално ја зврши  Новогодишната турнеја во скијачки скокови. Дваесет и едногодишниот Австриец имаше извонреден настап и на последната од 4-те скокалници.

 • Македонија последна со три порази и без освоен сет

  Иако мина две тешки фази, сепак беше јасно дека одбојкарската репрезентација на Македонија и тоа некомплетна, нема шанси на последниот квалификациски турнир за Светското првенство во Полска.

 • Победа на Шифрин во Бормио

  Микаела Шифрин  продолжува со извонредните настапи во Светскиот куп во алпско скијање. Таа  победи во слаломската трка во италијанскиот зимски центар Бормио. Со одлично време во првото возење,18 годишната Американка на тешката втора патека успеа да постигне најдобро вкупно време.

 • Против Словенија за чест

  Со двата пораза без освоен сет во дуелите со Србија и со Португалија, македонските одбојкари ги загубија шансите за висок пласман на мундијалскиот квалификациски турнир во Ниш.

Pages