Останати спортови

Блог вести

 • Португалците втора шанса

  Откако загубија од Србија со 3-0 (25-22, 25-22, 25-23) на отворањето на мундијалскиот квалификациски турнир во Ниш, македонските одбојкари денеска ќе играат со Португалија.
 • Растоварено по поени и сетови

  Денеска во 18 часот македонските одбојкари влегуваат во последниот трет филтер за можен најголем одбојкарски национален успех, пласман на светски собир.

 • Изненадување? Вреди да се проба

  Со Србија, Словенија и Португалија македонските одбојкари од утре до недела во Ниш влегува во костец за најголемиот национален успех пласман на светски одбојкарски собир преку последниот трет квалификациски филтер.

 • Лауреати Исинбаева и Фарах

  Меѓународното здружение на спортски новинари (АИПС) ги прогласи атлетичарите Мо Фарах и Јелена Исинбаева за најдобри спортисти за 2013.

 • Кипсанг - Ротич непобедлив во Сао Паоло

  Уште една спортска традиција опстојува долго. Веќе 89 години уличната трка во Сао Паоло ја испраќа старата и ја дочекува новата година.

 • Победа во Гармиш на Дитхарт за вечно паметење

  Скокови во Гармиш - 62 години традиција и синоним за уживање во првиот ден од Новата година. А има ли подобро време и место од први јануари и Гармишпартенкирген за дебитанска победа во Светскиот куп и тоа остварена на „Новогодишната турнеја четири скокалници“.

 • Аман најдобар во Оберстдорф

  Швајцарскиот ветеран Симон Аман е изненадувачки победник на натпреварувањето во германскиот зимски центар Оберстдорф, со коешто синоќа почна 62.издание на спортската манифестација која традиционално го привлекува вниманието низ светот при преминот од една во друга година, новогодишната турнеја во

 • Одбојкарите ја отвораат спортската 2014

  Низ вратата на спортската 2014 година прва ќе зачекори одбојкарската репрезентација на Македонија. Од 3-5 јануари во Ниш македонската селекција ќе игра на завршниот турнир од квалификациите за Светското првенство.

 • Со рекордната 35.победа, Шилд ја надмина Шнајдер

  Австриската алпинка Марлиз Шилд од денеска е најуспешната слаломска скијачка на сите времиња. Втората последовна победа во најтехничката дисциплина, а вкупно 35-та досега во кариерата во Светскиот Куп таа ја забележа на домашен снег, во Лиенц, на последното алпско натпреварување во 2013.

 • Свиндал најбрз за крај на 2013

  Завршниот машки скијачки натпревар во календарската година, пак, му припадна на норвешкиот ас Аксел-Лунд Свиндал.

Pages