Останати спортови

Блог вести

 • Атлетиката во 2013

  Москва после 33 години, десет денови беше центарот на светската атлетика. По далечната, олимписката 1980 година стадионот Лужники одново ги отвори портите. 14 –то Светско првенство беше со многу ликови, кои  и ја внесуваа вообичаената голема сугестивност на претставата.

 • За Фетел уште едно признание

  Традицијата на избор на најдобар спортист на Европа во организација на полската новинска агенција (ПАП) испочитувана и годинава.

 • „Спортот во 2013“

  Кошаркарите и ракометарите на Европско, Антиќ прв Македонец со трансфер во НБА, Лазаров во Барселона. Георгиев повторно светски првак, ракометарите на Металург меѓу најдобрите осум во Лигата на шампионите, фудбалерите со ист крај и пак со надежи за нов почеток.

 • Може ли Шлиеренцауер по трет пат

  Интересни факти пред новогодишната турнеја

 • Планината и височините како предизвик

  Како др. Сашко Кедев искачувајќи ги највисоките континентални врвови ја заокружи исклучително предизвикувачката своја спортска цел?

 • Поп Ацев исплива до врвот

  Традиционално, на крајот на календарската година , градот Скопје и Сојузот на спортови на метрополата на пригодна свеченост ги избра најуспешните спортисти, екипи  и спортски работници.

 • Две трагедии во еден ден

  Светот на велосипедизмот во еден ден остана без двајца перспективни возачи .

  Швајцарецот Феликс  Баур почина од повредите по сообраќајна несреќа во Шпанија, додека велосипедистот од Доминиканска Република, Еурис Видал беше убиен за време на грабеж.

 • Штох по стапките на Зјобро

  Полските ски-скокачи го комплетираа викендот за паметење со уште еден триумф во швајцарски Енгелберг. По саботниот дебитантски успех на Јан Зјобро, неделното натпреварување го доби Камил Штох.

 • Вајратер незапирлива кон врвот

  Лихтенштајнката Тина Вајратер го зацрсти водството во Светскиот Куп во алпско скијање во женска конкуренција, со победата на велеслаломот во француски Вал Д Изер.

 • Хиршер го прекина австрискиот пост

  По цели 16 години, Марсел Хиршер и донесе на скијачката велесила Австрија триумф на класичниот велеслалом во италијанска Алта Бадија.

Pages