Останати спортови

Блог вести

 • Карате, безбол и софтбол фаворити за Игрите во 2020

  Меѓународниот олимписки комитет ја скуси листата на спортовите-кандидати за влез во програмата на Олимписките игри во Токио во 2020-та година. Од комбинација отпаднаа неколку спортови: бриџ,шах,сумо-борење,снукер и спортска ориентација.

 • Борачот Митров несреќно елиминиран во првото коло

  Во спортот некогаш и поразите не мора да значат разочарување. Таква е елиминацијата на борачот Дејан Митров во првото коло на Европските игри во Баку.

  Во категоријата до 65 килограми во слободен стил, Митров со одлука на судиите со 3:1 загуби од светскиот првак, Сафарјан.

 • Почина легендарниот Рон Кларк

  На 78-годишна возраст почина големото име на светската атлетика, Австралиецот  Рон Кларк. Се натпреваруваше во трките на средни и долги патеки. Во 60-те години од минатиот век беше еден од најдобрите во светот.

 • Стенли Купот за Чикаго

  Хокејарите на Чикаго Блекхокс се годинашни лауреати во НХЛ Лигата. Третиот Стенли Куп трофеј во последните шест сезони, а вкупно шести во клупската историја го освоија по триумфот од 2-0 над Тампа Беј Латјтнинг во шестиот натпревар од финалната плеј-оф серија.

 • Чикаго израмни на 2-2

  Чикаго го совлада тимот на Тампа Беј со 2-1 во четвртиот натпревар од финалната серија во канадско-американската професионална хокејарска лига. Резултатот сега е 2-2, а престгижниот „Стенли куп“ ќе му припадне на составот којшто прв ќе забележи четири победи.

 • „Бислет“-50-ти пат

  Сјајот на атлетиката вечер ќе блесне од северот на Европа! „Дијамантската лига“ е во Осло. Главниот град на Норвешка е 6-от  собирен центар на  харизматичното светско атлетско натпреварување.„Бислет“ стадионот е уникатна точка на светското атлетско небо!

 • „Македонската“ Тампа поворно поведе

  Македонија има можност за шампионски дел од најсилната хокерска лига и тоа преку Стивен Стамкос. Неговата екипа Тампа Беј поведе со 2:1 во НХЛ финалето против Чикаго.

 • Во Маврово за кондиција, во Скопје глазурата

  Полуфиналето минатата сезона стана мерило за годишнатниот настап во Европсклата лига, па македонските одбојари уште отсега ги почнаа подготовките за десетте натпревари во континеталната конкуренција. Првата, инаку кондициска фаза е во Маврово, а на неа пристуствуваат 13 репрезентативци.

 • Лоренцо најбрз во Мугело

  Шпанскиот мотоциклист, Хорхе Лоренцо е во победнички ритам и го оствари третиот триумф сезонава и тоа по ред во најквалитетната Мото ГП конкуренција.

 • Контадор ја освои Италија

  Шпанскиот велосипедист, Алберо Контадор е победник на трката околу Италија.

Pages