Ракомет

Блог вести

 • Ракомет 02.12.2015 22:14

  Вардар се приближува кон врвот

  Вардарци полека се доближуваат до врвот на СЕХА лигата откако со ги совладаа струмичани со 42:27. Разликата во квалитет беше евидентна, па црвено - црните само рутински ја градеа победоносната предност којашто највисоките 15 разлика ги достигна во 52-та минута.

 • Ракомет 02.12.2015 22:11

  Металург подобар од Работнички за 11 од 11

  Металург славеше против Работнички во 11-то коло од Супер ракометната лига со 27:19. Решавачка за победата беше серијата од 9:0 во финишот на првото и почетокот на второто полувреме кога гостите од 6:8 побегнаа на 15:8. Домашните ракометари 14 минути не постигнаа гол.

 • Ракомет 01.12.2015 15:06

  Во „Македонскиот“ СЕХА дуел Вардар фаворит против Макс Струмица

  Во македонската пресметка од 10 коло во СЕХА лигата нашите два престставника ќе влезат со дијаметрално различни амбиции. Вардарци да се вратат на позициите кои водат на Финалниот турнир, а Струмичани многу поскромно, да остават што подобар впечаток.

 • Ракомет 19.11.2015 13:40

  За честа на клубот и за потврда на квалитетот

  Металург ги загуби шансите за плеј-офот и евентуално продолжување на сезоната во лигата на европските шампиони,но тоа не значи дека нема мотиви,желба и амбиции последните 3 средби од групната фаза да ги одигра максимално,без калкулации и на победа.За младиот состав на Лино Червар секој елитен нат

 • Ракомет 16.11.2015 15:53

  Блиску, а сепак далеку

  Само на чекор, а сепак далеку.

 • Ракомет 14.11.2015 19:22

  Болен пораз и покрај добри 30 минути

  И покрај извонредните 30 минути во коишто постигна дури 17 гола, Вардар недозволиво загуби на гостувањето кај Ѓер во петтото коло во групата Ц во Лигата на шампионите.

 • Ракомет 13.11.2015 19:41

  Вардарови искушенија во Барселона и во Ѓер

  Кога би се почитувале историјата и традицијата, ракометарите на Вардар не би имале шанси против Барселона, но македонскиот првак сезонава игра на повисоко нииво и затоа е прв во груапата Б со бод повеќе од каталонците.

 • Ракомет 12.11.2015 15:52

  Металург треба да го сопре украинскиот „Мотор“

  За оваа екипа на Металург, дуелот со Мотор Запорожје е како финале, затоа што само победа ги оддржува надежите за пласман во нокаут фазата на ракометната Лига на шампионите.

 • Ракомет 10.11.2015 14:29

  Шампионско дерби во СЕХА

  Шампионски дуел во СЕХА. Актуелниот против двојниот освојувач на регионалната лига, Две моќни екипи со исти амбиции- освојување на СЕХА и најмалку фајнл- фор во лигата на европските шампиони. Во една од најракометните арени што го носи и името на клубот и градот Веспрем го пречекува Вардар.

 • Ракомет 02.11.2015 18:27

  Задоволство, но не и еуфорија

  Кога ќе се победи шампионот на Данска, тогаш задоволство е големо. Сепак, најважно е што ракометарките на Вардар го демонстрираа несомнениот квалитет и ја вратија самодовербата пред гостувањата кај Митјиланд и кај Ѓер во Лигата на шампионите.

Pages