Ракомет

Блог вести

 • Ракомет 24.01.2016 12:23

  Вроцлавски филтер за полуфинале

  Во првиот натпревар Германија ќе се сретне со Русија со надеж дека ќе го искористи директниот дуел на Шпанија и на Данска за пробив на првите две места на табелата.

 • Ракомет 23.01.2016 13:32

  Македонија одмора, фаворитите на терен

  Невообичаено на големите ракометни натпреварувања, четири дена пауза за македонската репрезентација, добредојдена за анулирање на најголемиот проблем, заморот и за анализа на следниот противник, Норвешка в понеделник.

 • Ракомет 22.01.2016 08:03

  Прво разочарување, потонавме против Хрватска

  Македонските ракометари потонаа против Хрватска. Не само што загубија со десет гола разлика, туку го неутрализираа впечатокот од натпреварите со Франција и со Полска. И тогаш загубија, но беа свои. А против Хрватите едноставно речиси и да не играа. Од почеток до крај.

 • Ракомет 21.01.2016 16:02

  Респектот голем, желбата за победа уште поголема

  Со пет големи натпреварувања по ред, пред Македонија треба да е поголема висока цел од само настап во главната фаза на Европското првенство во Полска. Пласманот меѓу12-те репрезентации дозволува мало ослободување од притисокот, но не и опуштање.

 • Ракомет 21.01.2016 13:34

  Шампионот ја отвора втората фаза

  Со натпреварот меѓу актуелниот европски шампион Франција и селекцијата на Белорусија денеска во Краков почнува втората фаза на европското ракометно првенство во Полска.

 • Ракомет 20.01.2016 16:45

  Како против Франција и Полска за нови победи?

  Селекторе Обрван, честитки за пласманот во втората фаза и пред се за добрите игри против Франција и Полска. Дуелот против Србија беше очекувано тежок и тоа е  така кога се игра клучен натпревар.

 • Ракомет 20.01.2016 08:15

  Македонија е меѓу 12 во Европа- тоа останува

  Грешевме,промашувавме зицери,фрлавме топки во аут, го разбранивме противничкиот голман,одигравме во грч,повеќе на сила отколку на убавина, но постигнавме реми-рамно на победа.

 • Ракомет 19.01.2016 22:33

  Реми како победа за Македонија против Србија

  Македонија останува во Полска , во главната фаза од шампионатот  откако во решавачкиот двобој за прогрес одигра реми како победа против Србија, 27-27 Тежок, исцрпувачки двобој со нашиот сосед во кој успеавме да ја вратиме енергијата и самодовербата на потребното ниво, но само за нерешено и тоа во

 • Ракомет 17.01.2016 23:50

  Апсолутниот шампион апсолутно доминантен

  Франција и повеќе од рутинирано ја совлада Србија со 36-26 и ја потврди својата супериорност. Бранителот на тронот брзо и драстично го поправи впечатоткот по двобојот со Македонија и покажа дека и со половина сили е недопирлив за ривалите.

 • Ракомет 17.01.2016 11:51

  Србија и Франција го отвораат второто коло

  По денот за одмор ,за анализа и  за сумирање на впечатоците од првиот натпреварувачки ден во А и Б групите,денеска на европското првенство во Полска стартува второто коло од првата фаза.Во Таурон арената во Краков програмата ќе ја отворат селекциите на Србија и Франција како најава за мечот што з

Pages