Ракомет

Блог вести

 • Ракомет 26.01.2014 18:03

  Бронза за Шпанија

  Актуелниот ракометен светски првак Шпанија го освои бронзениот медал на ЕП во Данска. Во малото финале шпанците ја совладаа Хрватска со 29-28 (16-13).

 • Ракомет 26.01.2014 17:39

  Карабатиќ најдобар ракометар на ЕП во Данска

  Французинот Никола Карабатиќ е избран за најдобар играч на ЕП во Данска а во најдобрата седумка на шампионатот е и неговиот соиграч, десното крило Лук Абало.

 • Ракомет 26.01.2014 17:34

  Карабатиќ најдобар ракометар на ЕП во Данска

  Французинот Никола Карабатиќ е избран за најдобар играч на ЕП во Данска, а во најдобрата седумка на шампионатот е и неговиот соиграч, десното крило Лук Абало.

 • Ракомет 26.01.2014 15:01

  Македонија – Грција во ’’баражот’’ за СП во Катар

  Ракометната репрезентација на Македонија, која го освои 10 – то место на Европското првенство во Данска, за противник во бараж натпреварите за Светското првенство во Катар, ја доби селекцијата на Грција.

 • Ракомет 25.01.2014 13:17

  Данска и Франција за злато

  Ракометните репрезентации на  Данска и  Франција ќе играат во големото финале на европското првенство.

 • Ракомет 25.01.2014 13:16

  Голужа „пукна“ на пресот

  Хрватскиот селектор Славко Голужа откако прво коректно им ја честита полуфиналната победа на данските ракометари, во продолжението на прес-конференцијата едноставно го отвори срцето и изјави:

 • Ракомет 24.01.2014 15:57

  Како до Катар?

  По настапот на нашата селекција на европското првенство во Данска, вниманието на љубителите на ракометот во нашава земја сега е насочено кон претстојната ждрепка за бараж натпреварите за настап на светското првенство во Катар во 2015-тата.

 • Ракомет 24.01.2014 15:20

  Битка за медали

  Домаќинот и актуелен европски првак  Данска, светскиот првак Шпанија, европскиот шампион од 2010-тата Франција и моќната Хрватска  очекувано се дел од завршницата на 11-тото европско првенство во ракомет.

  Завршница како што може да се посака , во која сите влегуваат со свои сметки.

 • Ракомет 23.01.2014 16:29

  Шпански квалитет и шмек во Вардар

  По тренерската вртелешка  ракометниот клуб Вардар конечно има тренер со долгорочен договор. Шпанецот Раул Гонзалез Гутиерез и официјално е промовиран во нов стратег на црвено – црните.

 • Ракомет 23.01.2014 13:45

  Шпански квалитет и шмек во Вардар

  По тренерската вртелешка  ракометниот клуб Вардар конечно има тренер со долгорочен договор. Шпанецот Раул Гонзалез Гутиерез и официјално е промовиран во нов стратег на црвено – црните. Договорот со сопственикот на Вардар Сергеј Самсоненко е постигнат од втор обид и е потпишан до 2016 година.

Pages