Ракомет

Блог вести

 • Ракомет 19.01.2014 18:22

  Преку Грција во Катар, зашто да не !?

  Репрезентацијата на Грција е еден од можните противници на македонската ракометна репрезентација во бараж-натпреварите за учество на Светското првенство во Катар на почетокот на 2015.

 • Ракомет 19.01.2014 18:19

  Нов ден, нова надеж

  Ако првата цел- пласман во втората фаза и меѓу најдобрите дванаесет во Европа беше исполнета со ремито против Чешка и победата над Австрија, двата пренесени бода дополнително ги зголемија амбициите и очекувањата од нашите најдобри ракометари.

 • Ракомет 19.01.2014 14:44

  Нова ракометна класика

  На Европското ракометно првенство во Данска почнува вториот круг и во групата 2 од главната фаза. Дербито е меѓу Франција и Хрватска кои пренесоа по четири максимални бода во овој натпреварувачки семент.

 • Ракомет 18.01.2014 19:02

  Без тактика и елан нема успех

  Речиси без одбрана,  Македонија беше поразена од Унгарија со 25:31 во втората рунда на Европското првенство во Данска. Играта на нашите ракометари беше бескрвна и во двете полувремиња.

 • Ракомет 17.01.2014 15:30

  Прибак подготвен и мотивиран !

  Македонската ракометна репрезентација во вториот круг од натпреварите на Европското Првенство ќе биде посилна за Немања Прибак. Конечно изминаа трите години од последниот репрезентативен настап на Прибак во дресот на српската репрезентација, па сега нема пречки да настапи во македонскиот.

 • Ракомет 17.01.2014 15:29

  Унгарија, Исланд, па Шпанија

  По исполнетата цел, зачинета со пренесени два бода во М1 групата, доополнителен позитивен елемент за македонските ракометари е тоа што не менуваат град. Нашите репрезентативци остануваат во Хернинг кадешто ќе ги одиграат новите три дуели.

 • Ракомет 17.01.2014 14:59

  Интересна завршница во Групите Ц и Д

  Иако веќе се познати три од шесте репрезентации што се пласираа во втората фаза, сепак последното коло во Групите Ц и Д ќе донесе многу возбудувања, не само околу преостанатите селекции што ќе продолжат натаму, туку и поради бодовите што ќе бидат пренесени.

 • Ракомет 16.01.2014 20:19

  Прва победа, втор круг!

  Ветија и исполнија.

 • Ракомет 15.01.2014 18:29

  Самоувереност, зашто да не

  На прашањето дали е реално сценариото македонската ракометна репрезентација и со пораз од Австрија да ги продолжи настапите на европското првенство во Данска нашиот репрезентативец Бранислав Ангеловски одговара со прашање: „ А зашто да чекаме други да ни ја реш

 • Ракомет 15.01.2014 16:10

  Без Стојчевски до крај

  На вчерашниот натпревар против Чешка нашиот ракометар Никола Стојчевски ја обнови повредата на препоните и според докторот на репрезентацијата ќе мора да одмара најмалку 10-тина денови или до крајот на европското првенство.

Pages