Ракомет

Блог вести

 • Ракомет 12.01.2014 21:29

  Данска - Македонија на полувреме 12:08

  По сите тешкотии, доцното пристигнување поради временските услови на првиот напревар со домаќинот, воедно и шампион, денеска, лавовска битка на сите ракометари од нашата репрезентација. Долгиот пат си го направи своето.

 • Ракомет 12.01.2014 19:28

  Македонија ги остава малерите зад себе

  Македонската ракометна експедиција е конечно во Данска. По 18-ет часовна одисеја во авион и во автобус, поради скопската магла, чартерот од Софија слета во Хернинг, еден час по полноќ.

 • Ракомет 08.01.2014 16:19

  Кој е кој во групата во Хернинг?

  Одбројување до почетокот на 11-то Европското ракометно првенство во Данска. 16 –те репрезентации, секоја стационирана во својата подготвителна база, ја коваат завршната форма пред неделниот старт. Македонија трет пат ќе биде дел од завршницата на несомнено,  најсилното ракометно натпреварување.

 • Ракомет 05.01.2014 14:24

  Србија, нов спаринг партнер

  Македонските ракометари денеска (18.30, МТВ 1) ќе играат со Србија во последниот подготвителен натпревар пред Европскиот шампионат во Данска.

 • Ракомет 03.01.2014 22:32

  Победа за самодоверба

  Машката ракометна репрезентација на Македонија  ја совлада селекцијата на Црна Гора со 33-27 (пол.15-14) во подготвителен натпревар за настап на европското првенство во Данска.

 • Ракомет 03.01.2014 11:20

  Последна контрола пред ЕП Данска 2014

  Мак репрезентативна нота на денешниов трет ден од годинава покрај одбојкарите ќе дадат и ракометарите.

 • Ракомет 02.01.2014 14:02

  Македонија одбројува

  10 дена . Толку ја делат нашата најдобра ракометна репрезентација до првиот натпревар на европското првенство во Данска и обврската да се потврди високиот рејтинг и 5-тото место од последното европско во Србија.

 • Ракомет 29.12.2013 17:20

  Ракометната репрезентација го заврши првиот дел од подготовките

  Подготвителниот дел во Пореч го остави зад себе. Македонската ракометна репрезентација ќе го мине во Скопје празничниот период, по што ќе и се посвети на завршната глазура на формата пред јануарскиот настап на Европскиот Шампионат во  Данска.

 • Ракомет 29.12.2013 12:16

  Филип Лазаров: целосно подготвен кон крајот на јануари

  Во очекување на операцијата врз раката на нашиот Капитен, Филип Лазаров го запрашавме за неговата повреда и очекувања на нашата репрезентација на Европското првенство во Данска.

 • Ракомет 25.12.2013 13:12

  Градови домаќини на EURO 2014...четврт дел-Копенхаген

  Копенхаген е главен град на Данска, со 1.967.727 жители. Датира од 10 век како викиншко рибарско село, за 5 века подоцна веќе прерасне во престолнина.

Pages