Ракомет

Блог вести

 • Ракомет 20.12.2013 12:22

  Сон за медал

  Во Белград денеска се дознава, кој ќе е во финале, кој ќе брка медал, а кој ќе биде бакзузната 4-та селекција на крајот на светскиот ракометен собир.

 • Ракомет 19.12.2013 14:04

  Градови домаќини на EURO 2014....втор дел - Алборг

  Алборг е 4-ти град по големина во Данска со 200 000 жители, град во кој ракометот има значајно место со константното учество на нивните тимови по клупска Европа.

 • Ракомет 19.12.2013 10:43

  Четврт финале со сензационален призвук

  Изненадувачки резултати е обележјето  на ¼ финалната рунда од Светското првенство за ракометарки во Србија.Во битката за медалите продолжуваат Данска,Бразил, Полска и Србија. Елиминирани се Норвешка, Франција,Унгарија и Германија! Светската ракометна карта се менува.

 • Ракомет 18.12.2013 15:51

  Металург го доби дербито, Македонија го загуби Мојсовски

  Големото дерби место пријатни впечатоци , ни остави горчина. Можеби не толку поради тешката повреда на носителот на играта на македонската репрезентација непосредно пред европското првенство од кое многу очекуваме, туку од севкупниот амбиент во 50-тата минута.

 • Ракомет 18.12.2013 13:49

  Градови домаќини на EURO 2014....прв дел-Хернинг

  Хернинг e град кој првенствено бил изграден како индустриски центар, но сега веќе се вбројува како најракометен и воопшто најспортски дански град, чија популација брои 50,000 жители.

 • Ракомет 18.12.2013 12:41

  Кој во трката за медал на светското

  Осумте ракометни репрезентации на светскиот шампионат во Србија денеска ќе се сведат на четири. Кој кого ќе елиминира, а себе ќе се смести во расплетот за медал?!

 • Ракомет 17.12.2013 13:30

  Разиграни бројки за EURO 2014

  16-те репрезентации учеснички на Европскиот ракометен шампионат во Данска (12 до 26 јануари) пријавија во канцеларијата на европската ракометна куќа 447 ракометари. Сите селекции освен Македонската на список имаат ставено максимален број пријавени ракометари 28, ние 27.

 • Ракомет 17.12.2013 12:30

  Вардар- Металург, нов ракометен празник!

  На бојното поле одново истрчуваат Вардар и Металург! Може ли да се замисли попривлечен крај на ракометната 2013? Двата ривала од скопското соседство по четврти пат во сезонава ќе ги вкрстат копјата. Натпревар исполнет со вообичаениот силен набој.

 • Ракомет 17.12.2013 11:34

  Јасна е 1/4 финалната мундијалска слика

  Србинките се извлекоа со Корејките 28:27, Норвешка и натаму немилосрдна овојпат на списокот ја ставиа и Чешка 31:21, Бразил продолжува да изненадува ја тргна и Холандија 29:23, Унгарија неочекувано лесно ја надиграа Шпанија 28:21.

 • Ракомет 16.12.2013 13:18

  Извисија европските првенки

  Се случи и првата голема чистка. Светското останува без европските првенки, Црногорките.

Pages