Ракомет

Блог вести

 • Ракомет 21.12.2015 20:53

  Горбок се реши за Унгарија

  Сергеј Горбок ја игра последната сезона во дресот на Вардар. Од наредната ќе се пресели во ПИК Сегед. Унгарскиот тим денеска го потврди преминот на Белорусинот, кој настапува за руската национална селекција.

 • Ракомет 17.12.2015 11:53

  Елиминирани тројца фаворити

  Елиминирани се тројца фаворити на Светското првенство во ракомет за жени и тоа Русија, Франција и домаќинот Данска, додека само во четвртфиналната пресметка меѓу Норвешка и Црна Гора никој однапред немаше никаква предност.

 • Ракомет 17.12.2015 11:52

  Победата е пресметана, но треба да се одработи на терен

  Однапред добиените мечеви можат да бидат незгодни за играње, но ракометарите на Вардар се многу поквалитетни од Спартак, па затоа дуелот од 15-то СЕХА коло треба да биде само формалност.

 • Ракомет 15.12.2015 20:15

  Иако не играше добро, Вардар го совлада Татран

  Вардар и кога не игра добро, црвено – црните за нијанса беа поумешни и посреќни и затоа слаева на гостувањето кај Татран со 28:27.

 • Ракомет 14.12.2015 23:03

  Почна интересно, заврши драматично

  Осминафиналната фаза на 22-то  светско ракометно првенство во женска конкуренција почна интересно, со елиминацијата на актуелниот светски првак Бразил и дебаклот на светскиот вицешампион Србија,а продолжи драматично, со минимални победи извојувани во завршните мигови од натпреварите за Франција и

 • Ракомет 06.12.2015 17:43

  Металург загуби на гостувањето во Норвешка

  Норвешката екипа најде повеќе мотиви во битката за избегнување на дното и се радуваше со 29-23.

 • Ракомет 02.12.2015 22:14

  Вардар се приближува кон врвот

  Вардарци полека се доближуваат до врвот на СЕХА лигата откако со ги совладаа струмичани со 42:27. Разликата во квалитет беше евидентна, па црвено - црните само рутински ја градеа победоносната предност којашто највисоките 15 разлика ги достигна во 52-та минута.

 • Ракомет 02.12.2015 22:11

  Металург подобар од Работнички за 11 од 11

  Металург славеше против Работнички во 11-то коло од Супер ракометната лига со 27:19. Решавачка за победата беше серијата од 9:0 во финишот на првото и почетокот на второто полувреме кога гостите од 6:8 побегнаа на 15:8. Домашните ракометари 14 минути не постигнаа гол.

 • Ракомет 01.12.2015 15:06

  Во „Македонскиот“ СЕХА дуел Вардар фаворит против Макс Струмица

  Во македонската пресметка од 10 коло во СЕХА лигата нашите два престставника ќе влезат со дијаметрално различни амбиции. Вардарци да се вратат на позициите кои водат на Финалниот турнир, а Струмичани многу поскромно, да остават што подобар впечаток.

 • Ракомет 19.11.2015 13:40

  За честа на клубот и за потврда на квалитетот

  Металург ги загуби шансите за плеј-офот и евентуално продолжување на сезоната во лигата на европските шампиони,но тоа не значи дека нема мотиви,желба и амбиции последните 3 средби од групната фаза да ги одигра максимално,без калкулации и на победа.За младиот состав на Лино Червар секој елитен нат

Pages