Спорт

 • Ракомет 16.12.2016 21:09

  Незгодни гостувања за Вардар и Металург

  Во предновогодишната гостинска турнеја на македонските тимови во СЕХА лигата, по поразите во Загреб и во Целје, ракометарите на Вардар и Металург имаат победничка амбиција со различна цел.

 • Доминација на Јансруд

  Норвешкиот скијач, Кјетил Јансруд доминира во брзите дисциплини сезонава во Светскиот куп. По Вал ди Зер, ја освари и втората супервелеслаломска победа, вкупно трета сезонава и 16-та во кариерата.

 • Штухец веќе не е изненадување

  Иако Тина Мазе е на привремена пауза, Словенија и натаму има врвна скијачка. 26-годишната, Илка Штухец победи на првата комбинација сезонава и тоа во италијански Вал ди Зер, откако славеше на двата спуста во Лејк Луис.

 • Ракомет 16.12.2016 21:05

  Червар отпиша уште четворица

  Селекторот, Лино Червар ја намали конкуренцијата од 28 на 24 ракометари кои ќе се обидат да обезбедат место во македонската репрезентација којашто во јануари следната година ќе игра на Светското првенство во Франција.

 • Ракомет 13.12.2016 19:39

  Загреб причина за прв вардаров пораз

  Загреб ја прекина победоносната серија на Вардар на стартот на Лигата на шампионите, хрватскиот првак е и првиот што ги совлада црвено - црните во СЕХА натпреварувањето.

 • Кошарка 10.12.2016 20:20

  Морнар - МЗТ Скопје Аеродром 65:64

  МЗТ Скопје и натаму е гостин каков што посакуваат АБА противниците, аеродромци загубија и од Морнар со 65:64.

 • Фудбал 09.12.2016 23:08

  Генк последен меѓу привилегираните во нокаут фазата

  Маглата се крена во италијански Сасуоло, па во вчера одложениот натпревар во шестото коло на УЕФА Европа лигата, Генк го совлада истоимениот тим со 2:0 со головите на Хејнен и на Тросар. Со овој триумф, Белгијците го освоија првото место во групата Ф.

 • Нови два македонски рекорда

  Речиси нема ден без македонски рекорд на нашите пливачи на Светското пртвенство во 25 метарски базени во канадски Виндзор. Попладново уште два.

 • Тупурковски и натаму претседател на МОК

  Иако првпат имаше двајца кандидати нема да има промени во врвот на раководството на Македонскиот олимписки комитет. Васил Тупурковски и седми мандат ќе биде претседател на МОК.

 • Фудбал 09.12.2016 23:02

  Најтрофејниот против актуелниот победник во полуфиналето

  Извлекувањето беше немилосрдно, па најголемите фаворити за двата пехара во македонскиот фудбал, најтрофејниот против актуелниот освојувач, ќе играат меѓусебе во полуфиналето на купот.

Pages