Спорт

 • Ракомет 13.09.2016 16:18

  Ново ракометно дерби за Вардар, по Веспрем, на ред е Загреб

  Ракометниот земјотрес од натпреварот со Веспрем, Вардар сака да го пренесе и против Загреб. Ако Унгарците се првиот, хрватскиот тим е вториот ривал за македонскиот првак на патот до врвот во СЕХА лигата.

 • Победи на македонските репрезентации

  Две врзани победи на македонските репрезентации во завршницата на Олимпијадата во Баку. Во претпоследното, десето коло шахистите се славеа против Египет, додека дамите беа подобри од  Таџикистан.

 • Фудбал 12.09.2016 15:44

  Девет шампиони во 25-та сезона

  Дојде време за најдобриот светски клупски фудбал. Утре ќе стартува 25-та сезона на Лигата на шампионите, една од последите со учество на по некој клуб од послаборангираните европски лиги. Во стандарниот формат од осум групи со по четири екипи има девет континентални прваци.

 • Тенис 12.09.2016 15:43

  Вавринка му ја одзеде круната на Ѓоковиќ

  Станислас Вавринка е специјалист за финалиња и за големите дуели, особено против Новак Ѓоковиќ. И до третата грен - слем титула во кариерата, прва во Њујорк, Швајцарецот дојде совладувајќи го српскиот тенисер со 3:1.

 • Фудбал 06.09.2016 16:14

  Несреќен пораз на Македонија во доигрувањето

  Невремето во Скадар ги извлече Албанците од шокот, кога беа немоќни вчера беше причина за прекин на натпреварот, доигрувањето им донесе победа од 2:1 на стартот на квалификациите за Светското првенство во 2018-та година.

 • Кошарка 28.08.2016 18:16

  Противниците губат, импулс за самодоверба

  Македонската кошарка ќе се обиде да остане во друштвото редовни учесници на континенталните собири.

 • Фудбал 28.08.2016 18:13

  Жоао Марио во Интер

  Од ерата на Мурињо и на Пандев, Интер никако не може да тргне по вистионскиот пат којшто му одговара на богатото клупско реноме. Затоа во последните денови од преодниот рок, миланскиот клуб реши да направи значаен трансфер.

 • Ракомет 28.08.2016 18:10

  Рамото ја оддалечува Лакрабер од тренажниот процес

  Александра Лакрабер ќе паузира четири недели поради повредата на рамото добиена во финалето на Олимписките игри во Рио.

 • Фудбал 24.08.2016 17:14

  Салцбург – Динамо за елита и за 15 милиони евра

  Системот на Платини којшто им овозможува на прваците на понискорангираните  првенства меѓусебно да се пресметаат за влез во Лигата на шампионите, придонесе чести дуели на Салцбург и Динамо.

 • Расчекор меѓу жеблите и ограничените можности

  По седумгодишни подготовки и вложени 12 милијарди долари, Рио ја отвори душата пред светот. Натпреварувачи од 206 земји ги запознаваат 37-те олимписки борилишта. Најпознатиот бразилски град е „свет во мало“. Деновите се намалуваат, има се помалку време за последните корекции.

Pages