Спорт

 • Ново руво за Рио де Жанеиро

  Броиме осум дена до свеченото отворање на Олимпијадата. Програмата на Македонската телевизија ќе почне в четврток со два фудбалски преноса.

 • Фудбал 29.07.2016 18:13

  Нама извинување, нема амнестија, ниту амнезија!

  Македонска екипа ретко доаѓа до бараж во европските фудбалски купови. Шкендија е на добар пат да биде на чекор до групната фаза во УЕФА Европа лигата затоа што обезбеди голема предност од 2-0 против Млада Болеслав пред реваншот во Чешка.

 • Засега 108 суспендирани руски спортисти

  На девет дена до почетокот на 31-та Летна Олимпијада, спортската велесила Русија се уште не го комплетирала списокот на учесници кој да не беше допинг аферата требаше да изнесува 387 натпреварувачи.

 • Ракомет 27.07.2016 20:43

  Филип Лазаров официјално во Темишвар

  По петте сезони во Вардар, седумте во Металург и периодот во Пелистер, ракометарот Филип Лазаров вторпат ќе се обиде да изгради интерационална кариера.

 • Кошарка 27.07.2016 20:40

  Трајковски надвор од македонската репрезентација

  Нема добри македонски кошаркарски вести, откако добил слободен ден поради приватни причини, Бојан Трајковски не се вратил во репрезентацијата којашто се подготува за квалификациите за Европското првенство, па селекторот Драган Раца веќе не смета на него.

 • Кошарка 27.07.2016 20:39

  Четврти пораз за македонските јуниорки

  Македонската ререзентација за кошаркарки до 18 години реди само порази на Европсото првенство - Б дивизија во Сараево, БиХ.

 • Тенис 27.07.2016 20:36

  Рио сиромашен за Федерер

  Олимписките игри ќе бидат сиромашни за уште една голема спортска ѕвезда. Овојпат причина не  е ниту допингот, ниту вирусот зика, Роџер Федерер го откажа настапот во Рио бидејќи нема доволно време да се опорави по операцијата на коленото.

 • Рио и околу него

  Единаесет дена не делат од завршното олимписко одбројување  на Маракана!Така било и порано, и  Рио  не може да ги одмине контроверзите како претходница на Игрите.

 • Фудбал 08.07.2016 16:17

  Во Франција и децибелите се мерат

  Головите, одбраните, дриблинзите, стартовите, дуелите на играчите и стратегијата на тренерите се суштина на фудбалската игра. Овие параметри ги позиционираат натпреварите на историската скала и им го даваат епитетот класика. Но во колективната фудбалска меморија остануваат и навивачите.

 • Фудбал 08.07.2016 16:14

  Франција во екстаза, титулата на дофат

  „ЕКСТАЗА“ – испиша „Л’ Екип“ преку целата насловна страница и со еден збор го долови она што не можеа ни илјада фотографии. А обично е, нели, обратно. Спортскиот дневник најефектно ја наслика еуфоријата во Франција по триумфот над Германија.

Pages