Спорт

 • Фудбал 07.07.2016 16:50

  Мали промени, иста цел – пехар!

  Пред две години, „Маншафт“ ја освои светската круна со растечка форма, со експлозивен напад и со  одбрана којашто попшути само на три натпревари. Германија сега е уште поубедлива во некои статистички показатели.

 • Фудбал 07.07.2016 13:40

  Полуфинале како финале пред финале!

  „Германија е Германија, најдобрата репрезентација во Европа и во светот, мундијалски шампион“, вели Дешам. „Играат агресивно, домаќини се, нивниот напад е многу добар, тоа се квалитетите на Франција“, изјави Лев пред второто полуфинале на Европското првенство во фудбал.

 • Фудбал 07.07.2016 13:36

  Трио фантастико

  Жист Фонтен во 50-те, Мишел Платини во 70-те и 80-те , Жан Пјер Папен во 80-те и 90-те, Тјери Анри на преминот во новото столетие! Сите се Французи, заедничко им се головите. Головите на големите натпреварувања, на кои Франција имала највисоки резултатски дострели!

 • Фудбал 06.07.2016 15:43

  Герет Бејл и Крис Колмен, велшката комбинација за успех

  Најскап играч на светот, а се уште без признание како доказ за тоа. Ја има несреќата да твори на фудбалскиот терен во ерата на Лионел Меси и на Кристијано Роналдо, коишто цела деценија се во мртва трка за бројни рекорди, за се, па и за Златната топка на ФИФА. Нему тоа не му е важно.

 • Фудбал 06.07.2016 15:41

  И кога не блеска, Кристијано Роналдо е Португалија

  Може ли да се замисли оваа португалска репрезентација без Кристијано Роналдо?!

 • Фудбал 06.07.2016 11:38

  Роналдо – Бејл, чија ѕвезда посилно сјае?

  ЕУРО 2016 го отвора полифиналното поглавје. Денеска има само две улоги, Португалија и Велс. На празното сценарио буквите ќе ги пишуваат репрезентации коишто се на две различни страни на медалите.

 • Фудбал 05.07.2016 17:45

  Голгетерски блесоци, голмански амбиси

  Историјата на фудбалот е испишана со многу ремек дела. Сегашноста нуди индустриска игра, резултатот е се, убавината не значи ако не ја овозможи крајната цел. Во фудбалот има се помалку фатазија, а има се повеќе стратегија. Но, дури и во такви услови, секогаш има бравури на зелениот правоаголник.

 • Фудбал 05.07.2016 16:40

  Полуфиналната луња доаѓа

  Наидува полуфиналната луња. Ќе се појави утре во Лион, а потоа ќе се спушти надолу кон Медитеранот, во Марсеј, каде што ќе удри со најсилен интензитет...

  Еуропеото влегува во најинтереесната и најдраматична фаза...!

 • Фудбал 04.07.2016 14:17

  Еден е Мишел Платини или Кристијано Роналдо!

  Еден е Мишел Платини, големи голгетери ги треселе мрежите на Европските првенства, некои од нив биле и најдобри стрелци, можеби неговиот вкупен рекорд ќе биде достигнат или надминат в среда, но 9-те гола на францускиот маестро на шампионатот во 1984-та година се неверојатен подвиг.

 • Фудбал 04.07.2016 13:01

  Заврши исландската бајка, Германија и Велс се ослабени

  Заврши исландското чудо на ЕУРО 2016. француското сино беше многу повпечатливо на „Стад Д Франс“. Домаќинот го разнесе дебитантот во привилегираниот континентален октет. Жиру, Погба, Гризман, Паје подготвени го дочекаа Исланд и го совладаа со 5-2.

Pages