• Свет 02.10.2018 14:13

  Турција: Апсење на 417 лица за праќање пари во странство

  Турските власти наредија апсење на 417 лица осомничени за испраќање 2,5 милијарди лири, или 419 милиони долари, на банкарски сметки во странство. Апсењата се извршени во рамки на истрага од страна на финансиската полиција.

 • Свет 02.10.2018 13:37

  Над 1.200 жртви во земјотресот во Индонезија

  Во силниот земјотрес и цунамито што го погодија индонезискиот остров Сулавеси, загинаа најмалку 1.234 лица. Портпаролот на националната агенција за справување со катастрофи, изјави дека 799 луѓе се сериозно повредени, и додаде дека се очекува бројот на жртвите да биде поголем.

 • Свет 02.10.2018 12:03

  69- годишнина од Националниот ден на Кина

  Градовите ширум Кина го прославија 69-тиот Национален ден на земјата со огромен огномет осветлувајќи го небото. Огнометот траел 30-на минути.

 • Свет 02.10.2018 11:31

  Меј: Приоритет на високо квалификувани мигранти

  По излезот од ЕУ, Велика Британија ќе им даде приоритет на високо квалификуваните мигранти, без разлика од која земја доаѓаат, изјави британската премиерка Тереза Меј.

 • Свет 02.10.2018 11:06

  Вучиќ на разговори со Путин за ситуацијата во Косово

  Српскиот претседател Александар Вучиќ во Москва разговара со претседателот на Русија Владимир Путин, на, како што рече, еден од најзначајните состаноци. Вучиќ истакна дека состојбата во регионот е сложена и дека е потребно да се одмерува секој збор и политички потег.

 • Свет 02.10.2018 10:40

  Жестоки судири во Барселона

  Илјадници демонстранти се судрија со полицијата во каталонската престолнина Барселона и во Жирона при одбележувањето на годишнината од референдумот за независност на покраината суспендиран од шпанскиот Врховен суд.

 • Свет 01.10.2018 14:32

  Северна и Јужна Кореја деминираат дел од границата

  Северна и Јужна Кореја почнаа да ги отстрануваат минските полиња на нивната силно утврдена меѓусебна граница, што е дел од процесот за намалување на тензиите меѓу двете земји.

 • Свет 01.10.2018 12:45

  Канада се приклучува кон трговскиот договор меѓу САД и Мексико

  По сложени 13-месечни преговори, и само 90 минути пред истекот на крајниот рок утврден од Вашингтон, Канада реши да се вклучи во трговскиот договор со САД и Мексико, којшто е нова верзија на Северноамериканскиот договор за слободна трговија од 1994 година, познат како „НАФТА“.

 • Свет 01.10.2018 12:12

  Британија ќе праќа војници на Арктикот

  „Велика Британија ќе испрати 800 војници на Арктикот поради зголемената руска агресија во регионот“, изјави денеска британскиот министер за одбрана Гевин Вилијамсон.

 • Свет 01.10.2018 12:01

  Иран истрела ракети кон бунтовниците на истокот

  Иранската револуционерна гарда истрела балистички ракети кон бунтовничките групи во источна Сирија, коишто ги обвинува за неодамнешниот напад врз воената парада во Ахваз.

Pages