• Свет 18.01.2018 12:46

  Србија- Косово: Соработка во истрагата за атентатот на Ивановиќ

  Во телефонски разговор, претседателот на Србија Александар Вучиќ и неговиот косовски колега Хашим Тачи се согласиле дека дијалогот на Србите и Албанците, како и заедничката работа на смирувањето и стабилизацијата на состојбата на Косово е од клучен интерес за двете страни.

 • Свет 18.01.2018 12:23

  Трамп ги додели наградите за „лажно известување“

  Американскиот претседател Доналд Трамп ги додели наградите за лажни вести. Десетина медиуми лани известувале пристрасно, нефер или лажно за неговата работа.

  Првите три места ги поделија вработени во весникот „Њујорк тајмс“ и во телевизијата Еј-Би-Си.

 • Свет 18.01.2018 11:02

  Продолжена вонредната состојба во Турција

  Турција ја продолжи вонредната состојба за уште три месеци по препорака на Советот за национална безбедност. Мерката почна да се спроведува по неуспешниот обид за државен удар во 2016 година. Се интензивира и борбата против терористичките организации околу граничните предели.

 • Свет 18.01.2018 10:29

  Телефонски разговор меѓу Вучиќ и Тачи

  Во телефонски разговор, претседателот на Србија Александар Вучиќ и неговиот косовски колега Хашим Тачи се согласиле дека дијалогот на Србите и Албанците, како и заедничката работа на смирувањето и стабилизацијата на состојбата на Косово е од клучен интерес за дв

 • Свет 17.01.2018 16:18

  Реакции по убиството на Ивановиќ

  По 18 месеци застој, дента кога требаше да продолжи Бриселскиот дијалог, во Косово е убиен Оливер Ивановиќ. Спрскиот шеф на делегацијата вели- не се враќаме на преговарачка маса додека не се расветли убиството. 

 • Свет 17.01.2018 16:08

  Курц: ЕУ мора да биде поштедлива и поефикасна

  Австрискиот канцелар Себастијан Курц изјави дека ЕУ мора да биде поштедлива и поефикасна и изрази скептичност за предлозите кои предвидуваат воспоставување заеднички буџет на Еврозоната за што се разговара во Германија.

 • Свет 17.01.2018 14:42

  Чешката Влада поднесе оставка

  Владата на чешкиот премиер Андреј Бабиш поднесе оставка, откако не ја доби довербата на Парламентот на Чешка. Во соопштението од Владата понатаму стои дека кабинетот ќе продолжи да ги извршува своите обврски се до изборот на нова Влада.

 • Свет 17.01.2018 12:50

  Построги санкции за Северна Кореја поради контроверзната нуклеарна програма

  Канада и САД бараат построги санкции за Северна Кореја, повикувајќи го Пјонгјанг да се откаже од нуклеарното оружје и да се насочи кон помирољубива иднина.

 • Свет 17.01.2018 12:39

  Пуџдемон- кандидат за премиер на Каталонија

  Сепаратистичките каталонски партии Заедно за Каталонија и Каталонската Републиканска левица се договорија да го поддржат поранешниот лидер Карлес Пуџдемон за нов претседател на каталонската регионална Влада.

 • Свет 17.01.2018 11:55

  Ново партнерство меѓу Кипар, Грција и Јордан

  Челниците на Кипар, Грција и Јордан ветија ново партнерство со посериозна соработка во борбата против тероризмот.

Pages