• Свет 19.04.2018 10:48

  Мигел Дијаз- Кањел, единствен кандидат за претседател на Куба

  Кубанската влада го предложи 57-годишниот Мигел Дијаз- Кањел за единствен кандидат за нов претседател на Куба. Дијаз- Кањел, кој е актуелен прв потпретседател на Куба, на претседателската функција ќе треба го наследи Раул Кастро.

 • Свет 18.04.2018 15:23

  Јужен Судан: Ослободени повеќе од 200 деца војници

  Повеќе од 200 деца војници се ослободени и се вратени кај нивните семејства во Јужен Судан. Операцијата треба да продолжи и во наредните месеци, при што е предвидено да бидат ослободени речиси илјада деца.

 • Свет 18.04.2018 13:03

  Тим за безбедност на ОН во Дума

  По инспекторите од Организацијата за забрана на хемиско оружје, во Сирија и тим за безбедност на Обединетите нации.

 • Свет 18.04.2018 12:34

  Трамп: Почнавме директни преговори со Северна Кореја

  Американскиот претседател Трамп изјави дека САД веќе почнале директни преговори со Северна Кореја на исклучително високо ниво.

 • Свет 18.04.2018 11:23

  Мајк Помпео имал тајна средба со Ким Јонг-Ун

  Мајк Помпео, номинираниот државен секретар на САД, се сретнал со лидерот Ким Јонг-ун на тајна посета на Северна Кореја, извести „Вашингтон пост“. Целта на средбата околу велигденските празници била да се постават основи за директни преговори меѓу Трамп и Ким за спорната нуклеарна програма.

 • Свет 18.04.2018 11:08

  Тим на ОН за безбедност пристигна во Дума

  По инспекторите од Организацијата за забрана на хемиско оружје, во сириска Дума и Тим за безбедност на Обединетите нации. Се испитуваат доказите за наводниот хемиски напад на 7 април, кој според западните земји, го извршила сириската влада.

 • Свет 18.04.2018 10:39

  Почина поранешната прва дама на САД, Барбара Буш

  На 92-годишна возраст почина поранешната американска прва дама Барбара Буш и мајка на екс-претседателот Џорџ Буш Помладиот.

  Здравствените проблеми се појавиле уште во мандатот на нејзиниот сопруг од 1989 до 1993 година.

 • Свет 17.04.2018 13:17

  Дестици приведени при протести во Ереван

  30-ина демонстранти биле приведени во ерменскиот главен град Ереван, за време на протестите против поранешниот претседател Серж Саркасјан.

 • Свет 17.04.2018 13:07

  Руски воени бродови пловат кон Сирија

  Статус кво и неизвесност во Сирија. Источните и западните сили со зголемено воено присуство на линиите на фронтот. Два руски воени брода преку Босфорот пловат кон руската поморска база Тартус во северна Сирија.

 • Свет 17.04.2018 12:54

  Израел: Казни за автобуси што превезуваат Палестинци

  Израел соопшти дека ги казнува сопствениците на автобуси во Појасот Газа кои превезувале активисти на Хамас на границата со Израел за да протестираат.

  Според властите 14 компании го игнорирале предупредувањето и превезувале насилни демонстранти.

Pages