• Свет 31.05.2018 11:28

  Појасот Газа е на работ на војна

  Координаторот на Организацијата на Обединети Нации за Блискиот Исток, Николај Младенов тврди дека Појасот Газа е пред војна поради насилството меѓу Израел и палестинското движење Хамас.

 • Свет 31.05.2018 10:26

  Средба меѓу Помпео и Јонг- Чол во Њујорк

  Севернокорејскиот генерал Ким Јонг- Чол во Њујорк на средба со американскиот шеф на дипломатијата Мајк Помпео во рамките на подготовките за историскиот самит на претседателот Доналд Трамп и лидерот Ким Јонг- Ун во Сингапур.

 • Свет 30.05.2018 15:04

  Руски новинар застрелан в грб во Киев

  41-годишниот руски новинар Аркадиј Бабченко бил застрелан во Киев. Според пишувањата на западните медиуми, 41-годишниот Бабченко бил остар критичар на Кремљ, а според Асошиетед прес некои негови текстови наидувале на осуда кај голем број Руси.

 • Свет 30.05.2018 14:32

  Хамас: Постигнато примирје со Израел

  Претставници на Хамас соопштија дека организацијата постигнала примирје со Израел со што е ставено крај на најголемата ескалација на насилство меѓу двете страни.

 • Свет 30.05.2018 12:27

  Трамп во засилена кампања пред ноемвриските избори во Сенатот

  Мексиканскиот претседател Енрике Пења Нието e против идејата на aмериканскиот колега Доналд Трамп за финансирање на граничниот ѕид. На својата трета посета на Нешвил, Трамп промовираше неколку сегменти од кампањата „Да ја направиме Америка повторно голема“.

 • Свет 30.05.2018 12:21

  Отстранет импровизиран мигрантски камп

  Француската полиција отстрани импровизиран мигрантски камп на североистокот на Париз, во кој беа сместени 1.500 лица. Кампот, познат и како „Милениумски шаторски камп“ се наоѓал на периферијата на француската престолнина.

 • Свет 30.05.2018 12:02

  Одложено формирањето италијанска Влада

  Одложено е формирањето преодна италијанска влада составена од независни технократи откако мандатарот Карло Котарели не му го достави списокот со министри на претседателот Серџо Матарелa.

 • Свет 30.05.2018 11:32

  Лавров утре во посета на Северна Кореја

  Рускиот министер за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров утре ќе престојува во официјална посета на Северна Кореја, каде со својот севернокорејски колега Ри Јонг-хо ќе разговара за ситуацијата на Корејскиот Полуостров, соопшти руското Министерство за надворешни работи.

 • Свет 29.05.2018 14:19

  Терористички напад во Лиеж

  Двајца полицајци и еден случаен минувач се убиени во центарот на Лиеж, град во источна Белгија, во престрелка со напаѓач кој земал жена како заложник. Уште двајца припадници на безбедносните сили се повредени. Напаѓачот е ликвидиран. Властите сметаат дека се работи за тероризам.

 • Свет 29.05.2018 12:50

  Поранешен директор на ММФ ќе ја спасува Италија

  Италија пред предвремени избори по одлуката на претседателот Серџо Матарела за именување на поранешниот шеф на Меѓународниот монетарен фонд, Карло Котарели за преоден премиер чијшто приоритет ќе биде подготовката за новото гласање и за државниот буџет.

Pages