• Свет 25.07.2018 17:59

  Бомбашки напад во Пакистан

  Крвав почеток на парламентарните избори во Пакистан. Црниот биланс од самоубиствениот бомбашки напад на гласачко место на југозападот од земјата е десетици загинати и повредени.

 • Свет 25.07.2018 17:10

  Хуманитарна помош на настраданите во пожарите во Грција

  Грција се мобилизира. Илјадници луѓе им помагаат на погодените од огнената стихија во областа Атина. Црвениот крст на земјата постави камп во градската сала во Рафина за итно обезбедување на најнеопходните намирници.

 • Свет 25.07.2018 17:06

  Грција: Се бројат жртви, се трага по исчезнати

  Продолжува потрагата по преживеани во Грција каде што загинаа седумдесетина луѓе во серијата шумски пожари во атинскиот регион. Околу 200 се повредени, стотици се евакуирани, а има и исчезнати.

 • Свет 06.07.2018 14:42

  Кина и САД почнаа трговска војна

  Двете најголеми економии во трговска војна. Влегоа во сила американските царини од 25 отсто за увоз на кинески производи во вредност од 34 милијарди долари.

 • Свет 06.07.2018 13:14

  Силно невреме во Хрватска, Словенија и Италија

  Силно невреме проследено со силен ветар и дожд погоди делови од Хрватска, Словенија и Италија. Според метеоролозите се очекува бурата дополнително да се засили.

 • Свет 06.07.2018 13:06

  Жртви при евакуацијата во Тајланд

  Поранешен тајландски маринец загина во операцијата за спасување на 12 момчиња и нивниот фудбалски тренер заробени во поплавена пештера. 38-годишниот Саман Гунан поставувал резервоари со кислород на патеката која би се користела за бегство на екипата.

 • Свет 06.07.2018 12:28

  Поранешниот директор на „Фокс Њуз“ во тимот на Трамп

  Поранешниот директор на телевизијата „Фокс Њуз“, Бил Шајн ќе биде дел од администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп, и ќе го предводи тимот за комуникации на претседателот на САД.

 • Свет 06.07.2018 11:39

  Десетици жртви од топлиот бран во Канада

  Најмалку 33 лица починаа од необично топлиот летен бран во канадската провинција Квебек. Температурите достигнаа и до 45 степени во Монтреал, каде што починаа 18 лица.

 • Свет 06.07.2018 11:06

  Мексико: Најмалку 24 жртви во експлозии во фабрики

  Најмалку 24 лица загинале, а десетици биле повредени во две експлозии вчера во погони за изработка на огномет во мексиканскиот град Тулапек.

 • Свет 06.07.2018 10:36

  Загина маринец при спасувањето на момчињата од пештерата

  Поранешен тајландски маринец загина во операцијата за спасување на 12 момчиња и нивниот фудбалски тренер заробени во поплавена пештера. 38-годишниот Саман Гунан поставувал резервоари со кислород на патеката која би се користела за бегство на екипата.

Pages