• Свет 22.12.2017 13:14

  128 држави против одлуката на САД за Ерусалим

  Генералното собрание на ОН на вонредна седница донесе резолуција со која се бара САД да ја укине одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп за признавање на Ерусалим за главен град на Израел.

 • Свет 22.12.2017 11:18

  Построги санкции за Северна Кореја

  Советот за безбедност на Обединетит нации ќе гласа за построги санкции кон Северна Кореја поради нуклеарната и ракетна програма.

  Мерките предвидуваат прекин на извозот на нафта и нафтени деривати во Северна Кореја и ограничување на можноста на граѓаните да работат во странство.

 • Свет 22.12.2017 10:35

  Пуџдемон: Никој не може да го оспори резултатот, победи Каталонија

  „Шпанската држава доживеа пораз на предвремените избори“, изјави разрешениот лидер на каталонија Карлес Пуџдемон во Брисел, честитајќи ја победата на Каталонската република.

 • Свет 22.12.2017 09:16

  Каталонија: Сепаратистите освоија мнозинство во Парламентот

  Каталонските сепаратистички партии освоија тесно мнозинство во регионалниот Парламент на Каталонија, покажуваат прелиминарните резултати врз основа на 99 отсто преброени гласови од вчерашните вонредни избори.

 • Свет 21.12.2017 17:04

  „Фиат“ обвинет за измами со дизел моторите во САД

  Компанијата „Фиат Крајслер“ почна со преговори со клиенти од САД, околу обвинувањата за прикривање на прекумерно испуштање штетни гасови од нивните дизел возила.

 • Свет 21.12.2017 12:56

  Генерално собрание на ООН: Вонредна седница за Ерусалим

  По барање на некои арапски земји и држави со мнозинско муслиманско население, Генералното собрание на Обединетите нации свика вонредна седница поради американското признавање на Ерусалим за израелска престолнина.

 • Свет 21.12.2017 12:30

  Хаг: Церемонија за затворање на трибуналот

  Со свечена церемонија се одбележува затворањето на Меѓународниот кривичен суд за поранешна Југославија, познат како „Хашки трибунал“, а за десет дена и официјално ќе змаине во историајта.

 • Свет 21.12.2017 12:04

  Забрана за дочек на Нова година на истанбулскиот плоштад Таксим

  Од безбедносни причини, турските власти забранија новогодишна прослава на истанбулскиот плоштад Таксим.

 • Свет 21.12.2017 10:55

  Мелбурн: Џип удри во пешаци

  Неколку лица се повредени во австралискиот град Мелбурн откако џип намерно удри во голема група пешаци. Полицијата го утврдува мотивот за нападот.

  Очевидци велат дека возачот се залетал кон групата луѓе кои минувале на пешачкиот премин и удрил во нив со брзина од 100 километри на час.

 • Свет 21.12.2017 10:27

  Предвремени регионални избори во Каталонија

  Граѓаните на Каталонија решаваат дали ќе ги поддржат партиите кои се за независност. Нивниот обид за сецесија од Шпанија заврши со сменување на регионалните власти, воведување директна управа од Мадрид и вонредни избори.

Pages