• Свет 22.03.2018 13:00

  Закерберг призна дека „Фејсбук“ згрешил

  Основачот на „Фејсбук“, Марк Закерберг призна дека „Фејсбук направил грешки“ во случајот со аферата со „Кембриџ Аналитика“. Потврди дека се случило „прекршување на довербата“ меѓу креаторот на апликацијата Александар Коган, фирмата „Кембриџ Аналитика“ и „Фејсбук“.

 • Свет 22.03.2018 11:34

  Меј ќе бара поддршка од лидерите во ЕУ

  Британската премиерка Тереза Меј ќе бара од другите лидери во ЕУ да го поддржат Лондон во осудата на Русија за наводното труење на поранешниот шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка со нервен агенс.

 • Свет 22.03.2018 11:21

  Покренато обвинение против Саркози

  Поранешниот француски претседател Никола Саркози е обвинет во рамки на истрага за либиско финансирање на неговата изборна кампања за претседателските избори во 2007-ма година, објавија француски медиуми повикувајќи се на судски извори.

 • Свет 22.03.2018 10:33

  Закерберг призна дека „Фејсбук“ згрешил

  Основачот на „Фејсбук“ Марк Закерберг призна дека „Фејсбук“ направил грешки во случајот на аферата со „Кембриџ Аналитика“. Тој потврди дека се случило „прекршување на довербата“ меѓу креаторот на апликацијата Александар Коган, фирмата „Кембриџ Аналитика“ и „Фејсбук“.

 • Свет 21.03.2018 16:35

  Косово: Солзавец во Собранието, седницата прекината

  Собранието на Косово на двапати ја прекина седницата поради фрлање солзавец од страна на пратеници на „Самоопределување“ со цел да не се ратификува спогодбата за демаркација на границата со Црна Гора.

 • Свет 21.03.2018 14:21

  Самоубиствен напад во Кабул- 26 загинати, 18 ранети

  Најмалку 26 лица загинаа, а 18 се ранети во самоубиствениот бомбашки напад во Кабул, главниот град на Авганистан.

 • Свет 21.03.2018 13:21

  „Фејсбук“: Шокирани сме од „Кембриџ Аналитика“

  „Фејсбук“ негира вина во злоупотребата на корисничките податоци што незаконски ги презела компанијата „Кембриџ Аналитика“. Во 2014 година, преку квиз за откривање на типот на личноста, незаконски биле собрани информации од речиси 50 милиони луѓе, со кои биле генерирани психолошки профили.

 • Свет 21.03.2018 13:02

  Се самоуби осомничениот за нападите во Тексас

  Човекот осомничен за серијата бомбашки напади во Тексас се разнел активирајќи екплозивна направа во својот автомобил, соопшти полицијата во Остин. Две лица беа убиени во пет експлозии на пакет- бомби кои овој месец се случија во таа американска држава.

 • Свет 21.03.2018 12:23

  Можна трилатерална средба меѓу Северна и Јужна Кореја и САД

  Јужнокорејскиот претседател Мун Џае-Ин изјави дека е можна тристрана средба на врвот со Северна Кореја и со САД.

 • Свет 21.03.2018 11:39

  Телефонски разговор Трамп- Путин

  Американскиот претседател Доналд Трамп телефонски разговарал со рускиот колега Владимир Путин, но Белата куќа без дополнителни детали за што конкретно станало збор.

  Кремљ посочи дека Трамп му ја честитал победата на Путин на претседателските избори што се одржаа пред два дена.

Pages