• Свет 19.06.2018 10:50

  Ким Јонг- ун во посета на Кина

  Севернокорејскиот лидер Ким Јонг- ун во дводневна посета на Кина на средба со кинескиот претседател Си Џинпинг. Состанокот следи по историскиот самит со американскиот претседател Доналд Трамп во Сингапур.

 • Свет 19.06.2018 10:08

  Трамп нареди формирање на Вселенска војска

  Американскиот претседател му нареди на Пентагон да формира вселенска војска независна од авијацијата.

 • Свет 18.06.2018 13:56

  Меркел под притисок за бегалците

  Германската канцеларка Ангела Меркел, под притисок на министерот за внатрешни работи Хорст Зехофер и австрискиот канцелар Себастијан Курц, прифати учество на Самит на земјите кои се најпогодени со мигрантскиот бран. Можни локации за средбата се Виена, Берлин или Рим.

 • Свет 18.06.2018 12:30

  Холандија: Жртви во напад на музички фестивал

  Бело кобми усмрти и повреди неколку лица во близина на холандскиот музички фестивал Пинкпоп. Инцидентот се случил околу 4 часот наутро во близина до локацијата каде што се одржувал тридневниот настан во јужниот дел на земјата.

 • Свет 18.06.2018 12:09

  Силен земјотрес во Јапонија, има жртви

  Тројца загинати и над 200 повредени во земјотресот со јачина од 6,1 Рихтер што ја погоди  Осака и други делови во западна Јапонија. Меѓу жртвите е и едно деветгодишно девојче. Потресот се случил околу 8 часот по локално време.

 • Свет 18.06.2018 11:23

  Марковиќ: Зголемен приливот на мигранти од Албанија

  „Црна Гора е во незавидна ситуација поради порастот на бројот на илегални мигранти, кои од Грција преку Албанија пристигнуваат на нејзина територија“, изјави црогорскиот премиер Душко Марковиќ.

 • Свет 18.06.2018 10:45

  САД: Првата дама ја критикува политиката на сопругот

  Првата дама на САД, Меланија Трамп изрази загриженост поради контроверзната политика за разделување на семејствата кои илегално влегуават во земјата.

 • Свет 18.06.2018 10:19

  Силен земјотрес во Осака, има загинати и повредени

  Загинати и повредени во потресот од 6,1 рихтер во Осака, западна Јапонија. Уништени се неколку објекти и предизвикани се блокади во сообраќајот.

  Властите јавија дека нуклеарните реактори во регионот не биле оштетени, а не е издадено ниту предупредување за цунами.

 • Свет 15.06.2018 12:44

  Пекинг: Брз одговор ако САД ги загрози кинеските интереси

  Кина брзо ќе одговори за да се заштити ако САД ги загрозат нејзините интереси, соопшти портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Генг Шуанг.

 • Свет 15.06.2018 12:09

  Жестока расправа за недоверба на грчката Влада

  Грчкиот парламент расправа за недоверба на владата на премиерот Ципрас поради договорот за името со Македонија. Опозициската Нова демократија го отфрла документот како лош и штетен за нивните национални интереси.

Pages