• Свет 19.06.2018 12:37

  Трамп нареди формирање на Вселенска војска

  Американскиот претседател Доналд Трамп му нареди на Пентагон да формира Вселенска војска независна од военото воздухопловство на САД.

 • Свет 19.06.2018 12:13

  Грција примила најмногу мигранти во ЕУ

  Во првите пет месеци од оваа година во Грција пристигнале над 19.800 мигранти, што претставува најголема бројка на прифатени мигранти во една земја членка на ЕУ.

  Според Европската агенција за контрола на гранциите - Фронтекст, ова е пораст за 90 отсто во споредба со истиот период лани.

 • Свет 19.06.2018 11:25

  Гутереш: Газа на раб на војна

  Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш ги повика Израел и Хамас во Газа да го продолжат прекинот на огнот со кој во 2014 година беше ставен крај на војната меѓу нив.

 • Свет 19.06.2018 10:50

  Ким Јонг- ун во посета на Кина

  Севернокорејскиот лидер Ким Јонг- ун во дводневна посета на Кина на средба со кинескиот претседател Си Џинпинг. Состанокот следи по историскиот самит со американскиот претседател Доналд Трамп во Сингапур.

 • Свет 19.06.2018 10:08

  Трамп нареди формирање на Вселенска војска

  Американскиот претседател му нареди на Пентагон да формира вселенска војска независна од авијацијата.

 • Свет 18.06.2018 13:56

  Меркел под притисок за бегалците

  Германската канцеларка Ангела Меркел, под притисок на министерот за внатрешни работи Хорст Зехофер и австрискиот канцелар Себастијан Курц, прифати учество на Самит на земјите кои се најпогодени со мигрантскиот бран. Можни локации за средбата се Виена, Берлин или Рим.

 • Свет 18.06.2018 12:30

  Холандија: Жртви во напад на музички фестивал

  Бело кобми усмрти и повреди неколку лица во близина на холандскиот музички фестивал Пинкпоп. Инцидентот се случил околу 4 часот наутро во близина до локацијата каде што се одржувал тридневниот настан во јужниот дел на земјата.

 • Свет 18.06.2018 12:09

  Силен земјотрес во Јапонија, има жртви

  Тројца загинати и над 200 повредени во земјотресот со јачина од 6,1 Рихтер што ја погоди  Осака и други делови во западна Јапонија. Меѓу жртвите е и едно деветгодишно девојче. Потресот се случил околу 8 часот по локално време.

 • Свет 18.06.2018 11:23

  Марковиќ: Зголемен приливот на мигранти од Албанија

  „Црна Гора е во незавидна ситуација поради порастот на бројот на илегални мигранти, кои од Грција преку Албанија пристигнуваат на нејзина територија“, изјави црогорскиот премиер Душко Марковиќ.

 • Свет 18.06.2018 10:45

  САД: Првата дама ја критикува политиката на сопругот

  Првата дама на САД, Меланија Трамп изрази загриженост поради контроверзната политика за разделување на семејствата кои илегално влегуават во земјата.

Pages