• Свет 06.07.2018 11:39

  Десетици жртви од топлиот бран во Канада

  Најмалку 33 лица починаа од необично топлиот летен бран во канадската провинција Квебек. Температурите достигнаа и до 45 степени во Монтреал, каде што починаа 18 лица.

 • Свет 06.07.2018 11:06

  Мексико: Најмалку 24 жртви во експлозии во фабрики

  Најмалку 24 лица загинале, а десетици биле повредени во две експлозии вчера во погони за изработка на огномет во мексиканскиот град Тулапек.

 • Свет 06.07.2018 10:36

  Загина маринец при спасувањето на момчињата од пештерата

  Поранешен тајландски маринец загина во операцијата за спасување на 12 момчиња и нивниот фудбалски тренер заробени во поплавена пештера. 38-годишниот Саман Гунан поставувал резервоари со кислород на патеката која би се користела за бегство на екипата.

 • Свет 05.07.2018 15:53

  Мајк Помпео во трета посета на Пјонгјанг

  Неколку недели откако американскиот претседател Доналд Трамп тврдеше дека светот е побезбедно место по историскиот самит со севернокорејскиот лидер Ким Јонг-Ун во Сингапур, државниот секретар на САД, Мајк Помпео по трет пат се врати во Пјонгјанг поради скептицизмот околку подготвеноста на Владата

 • Свет 05.07.2018 12:26

  Меркел: Владата е стабилна и покрај спорот за миграцијата

  Германската канцеларка Меркел смета дека спорот околу мигрантска политика меѓу владините партнери, не ја нарушил стабилноста на нејзината коалициска влада. Сепак не ветува дека нема да има нови спорови бидејќи тоа е вообичаено во влада со три партии.

 • Свет 05.07.2018 12:20

  Уште еден напад со „Новичок“ во Солсбери

  Нов напад со „Новичок“ во Солсбери. Полицијата потврди дека хоспитализираната двојка била отруена со истиот нервен агенс со кој беше нападнат поранешниот руски шпион Сергеј Скрипаљ и неговата ќерка Јулија. Примероци се земени од местото на нападот во градот Ејмсбери.

 • Свет 05.07.2018 11:47

  Серија пожари во западниот дел на САД

  На Денот на независноста, илјаднци луѓе ги напуштија домовите поради пожарите коишто бесенат во западниот дел на САД. Властите воведоа и забрана за огномети со цел да се спречи ширење на веќе регистрираните 60 шумски пожари во области погодени од суша.

 • Свет 05.07.2018 11:29

  Стотици жртви во ерупцијата на вулканот Фуего

  Властите на Гватемала соопштија дека бројот на загинати во ерупцијата на вулканот Фуего во јуни изнесува 332 лица, односно стотина повеќе во споредба со првичните податоци.

 • Свет 05.07.2018 10:49

  Канада: Дваесетина жртви на топлото време

  Најмалку 19 лица загинаа од превисоките температури во канадската провинција Квебек минатата недела. Најголем број жртви има во Монтреал каде што температурите се искачуваат и до четириесетиот Целзиусов степен.

 • Свет 05.07.2018 10:23

  Мајк Помпео во трета посета на Пјонгјанг

  Неколку недели откако американскиот претседател Доналд Трамп тврдеше дека светот е побезбедно место по историскиот самит со севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун во Сингапур, државниот секретар на САД Мајк Помпео по трет пат се врати во Пјонгјанг поради скептицизмот околку подготвеноста на владата

Pages