• Свет 16.01.2018 12:09

  Убиен Оливер Ивановиќ, еден од лидерите на косовските Срби

  Лидерот на граѓанската иницијатива „Србија, демократија, правда“ Оливер Ивановиќ изутрината е убиен во Косовска Митровица. Ивановиќ бил застрелан додека влегувал во просториите на неговата партија.

 • Свет 16.01.2018 11:42

  Чешка: Гласање доверба за премиерот Бабиш

  Законодавците во Чешка ќе гласаат доверба на малцинската влада од премиерот Андреј Бабиш. Аналитичарите прогнозираат дека се мали шансите милијардерот во редовите на политичарите да ја добие потребната поддршка поради обвинувањата за злоупотреба на фондови од ЕУ.

 • Свет 16.01.2018 11:14

  Средба за Корејската криза во Ванкувер

  Во канадскиот град Ванкувер ќе биде одржан состанок на министрите за надворешни работи на кој ќе се разговара за Северна Кореја. Предвидено е присуство на делегации од многу европски и азиски земји, со исклучок на Кина и на Русија.

 • Свет 16.01.2018 10:39

  Романија: Премиерот Тудосе поднесе оставка

  „Си заминувам со крената глава“, изјави романскиот премиер Михај Тудосе кој поднесе оставка откако ја загуби поддршката од сопствената Социјалдемократска партија.

 • Свет 16.01.2018 10:19

  Дваесетина повредени во експлозија во Антверпен

  Дваесетина луѓе се повредени, а неколкумина заробени во урнатините на зградата во која се случи експлозија веројатно предизвикана од плин.

 • Свет 15.01.2018 16:38

  Штрајкови во Грција поради реформските зафати

  Грците повторно излегоа низ улиците во Атина. Во грчката метропола е парализиран градскиот и воздушниот сообраќај поради серијата штрајкови кои се одржуваат за време на гласањето во Парламнетот за реформските мерки што ги баараат меѓународните доверители.

 • Свет 15.01.2018 15:19

  Можен „епски судир“ на Меркел и Макрон со Трамп

  На претстојниот Светски економски форум во Давос, новинската агенција „Ројтерс“ предвидува т.н. „епски судир“ меѓу челниците на Германија и Франција и американскиот претседател.

 • Свет 15.01.2018 13:16

  Трамп: Јас не сум расист

  „Јас не сум расист“- изјави американскиот претседател Доналд Трамп, одговарајќи на новинарски прашања во својот голф клуб на Флорида.

 • Свет 15.01.2018 12:44

  Филипини: Евакуирано населението околу најактивниот вулкан

  Над девет илјади луѓе се евакуирани од областа којашто го опколува најактивниот вулкан на Филипините откако лавата почна да истекува од кратерот по мала ерупција, којашто научниците очекуваат да се претвори во експлозивна.

 • Свет 15.01.2018 12:04

  Тунис: Судир меѓу полицијата и демонстрантите

  Полицијата во Тунис со солзавец им се спротивстави на демонстрантите кои протестираат против новите мерки за штедење. Група млади луѓе со камења фрлаа кон полициските возила чиишто гуми подоцна беа спалувани.

Pages