• Свет 15.10.2018 10:49

  Интервју на Трамп во „60 минути“

  Во интервју за емисијата „60 минути“ на Си-Би-Ес, американскиот претседател Доналд Трамп елаборираше на неколку поважни теми за администрацијата на Белата куќа, меѓу кои и односот со официјален Брисел, севернокорејското прашање и трговската војна со Кина.

 • Свет 10.10.2018 12:33

  Ураганот „Мајкл“ го зголемува интензитетот

  Ураганот „Мајкл“ премина во четврта категорија од можните пет според скалата Сафир-Симпсон. Жителите на Флорида подготвени да се соочат со бурата што постепено го засилува интензитетот. Брзината на ветрот е проценета на над 200 км/ч. Властите спроведоа масовна евакуација на јужната држава.

 • Свет 10.10.2018 12:22

  Загинати и повредени при експлозија во рафинерија во Босански Брод

  Едно лице загина, а деветмина биле повредени во експлозија во рафинеријата за нафта во Босански Брод, северна Босна и Херцеговина, во близина на границата со Хрватска. Сѐ уште не се соопштени детали за причината за инцидентот.

 • Свет 10.10.2018 11:42

  Уапсен нов осомничен за убиството на Маринова

  Во Германија е уапсено ново лице осомничено за силување и убиство на новинарката Викторија Маринова. Станува збор за бугарски државјанин кој има криминално досие поради кражба на метален отпад.

 • Свет 10.10.2018 11:08

  Екс-советничката на Трамп, Пауел на местото на Хејли во ОН

  Американскиот претседател Доналд Трамп планира да ја предложи неговата поранешна советничка Дина Пауел за нов постојан претставник на САД во ОН.

  Таа беше заменик- советник за национална безбедност во првата година од неговиот претседателски мандат.

 • Свет 10.10.2018 10:48

  Ураганот „Мајкл“ преминa во трета категорија

  Ураганот Мајкл премина во трета категорија од можните пет според скалата Сафир-Симпсон. Жителите на Флорида подготвени да се соочат со бурата којашто постепено го засилува интензитетот.

 • Свет 09.10.2018 15:24

  Приведен Романец за убиството на Маринова

  Протести и притисок врз бугарската влада по бруталното убиство на новинарката Викторија Маринова,  уредник на емисијата „Детектор“ која третира теми поврзани со корупција и финансиски малверзации, вклучувајќи и злоупотреба на фондовите од ЕУ. Полицијата приведе Романец.

 • Свет 09.10.2018 14:17

  Тешка сообраќајна несреќа на автопатот Белград- Ниш

  Најмалку шест лица загинаа, а триесетина се повредени во два верижни судира што изутрината се случија на автопатот Белград- Ниш кај Јагодина во Србија. Сообраќајот е во прекин во двете насоки. Во несреќата учествувале триесетина возила, на двете страни од автопатот.

 • Свет 09.10.2018 12:43

  ЕУ и граѓаните бараат расветлување на случајот на Mаринова

  Протести и притисок врз бугарската влада по бруталното убиство на новинарката Викторија Маринова,  уредник на емисијата „Детектор“ која третира теми поврзани со корупција и финансиски малверзации, вклучувајќи и злоупотреба на фондовите од ЕУ.

 • Свет 09.10.2018 11:55

  Флорида и Алабама се подготвуваат за ураганот „Мајкл“

  Движејќи се кон Флорида, ураганот Мајкл го зголемува својот интензитет. Во наредните неколку денови бурата ќе биде над Мексиканскиот Залив, каде што поради високата температурата на воздухот постојат поволни услови за интензивирање на ураганот.

Pages